Ознака: банка

Народната банка доби пристап до девизна ликвидност во евра

По извршената оцена на барањето за ликвидносна поддршка поднесено од Народната банка, Европската централна банка (ЕЦБ) позитивно одговори на барањето, преку одобрување на билатерална...

Велешанец нападнал обезбедување на банка

Вчера во 12.40 часот Б.А.(34) од Велес, вработен како обезбедување во банка, пријавил дека додека извршувал работни задачи, бил физички нападнат од Б.Ш.(52) од...

Првото стечајно рочиште за Еуростандард банка во октомври

Стечајната постапка над должникот Еуростандард банка АД Скопје ќе ја води стечајниот управник Душко Тодевски од Скопје, а првото рочиште за испитување и утврдување...

Може ли вирусот од Еуростандард банка да го нападне банкарскиот систем

Над две илјади компании остануваат без пристап до своите трансакциски сметки поради затворањето на Еуростандард банка, а околу 800 милиони денари изнесувале депозитите што...

Стрес-тест за стотици илјади граѓани и компании

Пропаѓањето на банката со себе повлекува многу нејаснотии и неизвесност за стотици илјади граѓани, кои имале сметки и депозити во банката, и за голем...

Падот на една банка и сеќавањата од минатото

Здравиот банкарски сектор е столбот на економскиот развој на државата и секакви турбуленции во оваа сфера се директна закана и по економијата, која во...

Полицијата уапси маж кој во московска банка влегол како доставувач на...

Полицијата во Москва по спроведени преговори, уапси еден човек, кој како заложници држел вработени во банка во центарот на грдот. Според официјалните податоци на московските...

Во банките почнува етапната исплата на пензиите

Етапната исплата на пензиите од денеска ќе се врши на шалтерите на банките, според висината на пензијата. За пензиите до 11.000 денари исплата е денеска,...

Пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплата на пензии

Министерството за труд и социјална политика апелира до пензионерите да се придржуваат до распоредот за исплата на пензиите на шалтерите на банките. Само со одговорно...

Банките имаат рок од еден месец да воведат апликации за да...

Владата го задолжи Министерство за финансии, а ѝ препорача на Народна банка во заедничка соработка да ја разгледаат можноста за изнаоѓање начини и подготовка...