Ознака: банка

Се разгледуваат и можности за воведување финансиски правобранител

НАРОДНАТА БАНКА СО НАЈАВИ ЗА НОВИ УСЛУГИ ЗА ГРАЃАНИТЕ Во првата национална стратегија за финансиска писменост и инклузија, којашто беше донесена неодамна, се предвидени повеќе...

Уставниот суд донесе одлука во полза на штедачите на Еуростандард банка

Уставниот суд на вчерашната седница донесе одлука со која го укинува членот 163, став 3 од Законот за банките, со што е прифатено барањето...

Светската банка очекува закрепнување на економијата дури наредната година

Најновиот извештај на Светската банка за Западен Балкан покажува дека јавниот долг во земјава достигнал 60 проценти од БДП и се очекува тој да...

НАТО со сопствена банка

Вашингтонскиот Центар за американски напредок (КАП) во својот најнов извештај излезе со исклучително интересен и смел предлог: Северноатлантскиот сојуз (НАТО) да формира своја финансиска...

Хакирана централната банка на Нов Зеланд

Централната банка на Нов Зеланд беше цел на хакери, кои, како што беше објавено, веројатно успеале да добијат приватни податоци на корисниците, но и...

Филмски грабеж во Милано, разбојници влегле во банка низ канализација

Вооружена банда утрово упаднала во банка во Милано преку канализационата мрежа и украла 20 лични сефови, а потоа избегала на ист начин. Внимателно испланираната операција...

Пошта доби одобрение од Владата да склучи договор со нова банка

На барање на Собранието на акционери на АД „Пошта на Северна Македонија“, Владата на вчерашната седница ѝ даде согласност на поштата да склучи договор...

Отворањето стечајна постапка врз Еуростандард банка е најобичен грабеж

Во ексклузивно интервју за „Нова Македонија“ познатиот бизнисмен вели дека првенствено најбитно му е да бидат обесштетени сите коминтенти на банката, а ако остане...

Дали можеше да се спаси Еуростандард банка со административно управување

Ставањето една банка под администрација, според упатените, е мерка што се применува во светот и која дава позитивни резултати во напорите за санација на...

Крушевчанец приведен поради вооружен грабеж на банка

Во попладневните часови на 19 август во Полициската станица Крушево било пријавено дека во банка во градот едно лице со закана со пиштол одзело...