Ознака: банка

Украдени 115 илјади евра од експозитурата на НЛБ Банка во Сарај

Украдени се околу 115 илјади евра од експозитурата на НЛБ Банка во Сарај. Од НЛБ информираа дека грабежот се случил утрово, кога вооружена група разбојници...

Австралиската банка направи печатна грешка вредна 2,3 милијарди долари

Печатна грешка била испечатена 46 милиони пати на австралиски банкноти од 50 долари. Медиумите јавуваат дека новата банкнота од 50 австралиски долари стигна до...

Компаниите чекаат поевтини кредити

Една од најголемите банки во земјава најави дека во следниов период во фокусот на работењето ќе биде поддршката на приватниот сектор преку креирање на...

Пукотници во оружен грабеж на банка во Чаир, разбојниците во бегство

Вооружени лица утрово извршија разбојништво во „НЛБ банка“ на ул. „Ферид Бајрам“ во скопската населба Чаир, при што одземале непозната сума пари. Настанот е пријавен...

Ограбувачи искористиле канализациски тунели за да украдат дијаманти од банка

Крадци извеле кражба на банка во која имало дијамантски накит користејќи ја канализациската мрежа на белгискиот град Антверпен, во подвиг достоен на холивудските филмови,...

Во САД казнета „Сосиете Женерал“ со 1,34 милијарди долари

Француската банка „Сосиете Женерал“ (Societe Generale) денеска беше казнета од американските агенции со 1,34 милијарди долари, бидејќи според американските власти ги нарушила различните видови...

Штедните влогови во косовските банки над три милијарди евра

Вредноста на штедните влогови во десетте комерцијални банки во Косово, до октомври годинава достигна над 3 милијарди евра, додека вредноста на кредитите над 2,6...

НЛБ со нов начин на плаќање

НЛБ банка ја промовираше новата услуга НЛБ пеј мобилен паричник, која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. Станува збор за современа...

Вооружен напад во банка во Синсинати, најмалку четворица убиени

Најмалку четири лица биле убиени во напад во американскиот град Синсинати, каде вооружено лице отворило оган во банка во центарот на градот. Локалните медиуми јавуваат...

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на...

Управата за јавни приходи електронски ќе ги добива од банките податоците за граѓаните неопходни за пополнување на Годишната даночна пријава, која од јануари следната...