2.8 C
Skopje
27.10.2021 - 12:25

Ознака: Балкан

Недопишана или избришана историја на Балканот

Во тој наплив на национални емоции за прочистување на историјата треба отворено да се биде внимателен на обидите за негирање на македонската историја и...

Убиствата со „потпис на мафијата“ сè почести на Балканот

Нарачателите се подготвени да платат и повеќе од милион евра за нарачано убиство Професионалните убијци што дејствуваат на територијата на Балканот и Европа и извршуваат...

Турција: Изјавата на Макрон за Балканот „не е конструктивна“

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за Балканот „не е конструктивна“, оцени турското Министерство за надворешни работи. Реакцијата следува по завчерашното обраќање на Макрон во...

Од Солун до Софија и назад

Изненадува и повторно обесхрабрува тоа што европските челници, и покрај многубројните досегашни искуства, не само што го толерираат тоа туку и самите безглаво се...

Повторно заживува балканската мигрантска маршрута

Опасностите од повторно заживување на балканската мигрантска маршрута сѐ уште не се комплетно елиминирани, е констатацијата на која наведуваат неодамнешните изјави на високи државни...

Кларк: Додека САД и ЕУ спиеја, на Балканот се активираа други...

Мнозинството Американци и Европејци смета дека прашањето на бруталниот конфликт во Западен Балкан е решено, но, за жал, тоа е далеку од вистината, пишува...

Се разгорува медиумската битка за Балканот

Светските суперсили изминатиов период директно, преку своите медиуми, се обидуваат да ги пренесат своите политички пораки во регионот, но и на свој начин да...

Подгорица како од времето на Палермо

Во досегашните пресметки меѓу криминалните кланови во Црна Гора загинале најмалку 20 луѓе, од кои четири жртви биле случајни Советот за национална безбедност на Црна...

Пицула: Ако се затресе Балканот ќе се тресе и Европа

Европратеникот и поранешен хрватски министер за надворешни работи Тонино Пицула предупредува дека мирот стабилноста и иднината на Европа зависат од состојбата на Западен Балкан,...