26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 18:08

Ознака: Балкан

Балканските држави и Австрија заедно ќе работат против новиот бран имигранти

Земјите од Југоисточна Европа и Австрија водат консултации за блокирање на новиот прилив на имигранти по „балканската рута“, изјави денеска министерот за внатрешни работи ...

Еден регион, многу лидери

Иницијативите за преземање лидерство во регионот доаѓаат во исто време од различни регионални политичари, што, според упатените, не треба да зачудува бидејќи поради лимитираните...

Захариева: Две нови балкански земји ќе станат членки на ЕУ до...

Министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина Захариева изрази надеж дека две земји од Западен Балкан ќе станат членки на ЕУ до 2025 година. Захариева...

Невреме над Балканот, девојче загина од удар на гром во Босна

Невреме со дожд, ветер и громотивици зафати делови на Балканот вчера и денеска, при што во близината на босанскиот град Прњавор 11 годишно девојче...

За влез во Шенген од Балканот ќе биде потребна дозвола и...

Дозвола за влез во Шенген зоната државјани од Западен Балкан ќе мора да побараат во иднина преку интернет без разлика што не им е...

Димитров: Консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен и просперитетен Балкан

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска од Стразбур порача дека консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен, мирен и просперитетен Балкан.  Во обраќањето на...

Недопишана или избришана историја на Балканот

Во тој наплив на национални емоции за прочистување на историјата треба отворено да се биде внимателен на обидите за негирање на македонската историја и...

Убиствата со „потпис на мафијата“ сè почести на Балканот

Нарачателите се подготвени да платат и повеќе од милион евра за нарачано убиство Професионалните убијци што дејствуваат на територијата на Балканот и Европа и извршуваат...

Турција: Изјавата на Макрон за Балканот „не е конструктивна“

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за Балканот „не е конструктивна“, оцени турското Министерство за надворешни работи. Реакцијата следува по завчерашното обраќање на Макрон во...

Од Солун до Софија и назад

Изненадува и повторно обесхрабрува тоа што европските челници, и покрај многубројните досегашни искуства, не само што го толерираат тоа туку и самите безглаво се...