5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 7:05

Ознака: Балкан

Балканот константно се празни

Население колку за една држава помалку на територијата на поранешна СФРЈ Трендот на намалување на населението е присутен во сите држави во регионот што се...

Лондон против промена на границите на Балканот

Велика Британија смета дека повиците за промена на границите на Балканот можат да донесат нестабилност во регионот, соопшти денеска Британската амбасада во Приштина.  - Веруваме...

Западните медиуми повторно за прекројување на границите

Идејата за голема Албанија деновиве е на насловните страници на швајцарскиот дневен весник „Блик“, додека на истата тема пишува и германскиот весник „Бадише цајтунг“ Швајцарскиот...

Планирани биле други атентати во Европа, мрежата оди до Балканот

Белгиските дневни весници, ДХ и ХЛН, со колеги од Шпанија, Германија и Португалија, објавуваат нови сознанија на западни разузнавачки служби за други планирани атентати...

Се ближи најжешкиот дел од летото!

Сувото и топло време во поголемиот дел од Европа ќе потрае уште две-три недели, додека на Балканот и во подрачјето на централниот и источниот...

Сериозни докази укажуваат дека пожарот во Грција е подметнат

Постојат сериозни не само индикации, туку и сериозни податоци што покажуваат дека станува збор за криминално дело и за подметнување на пожарот, рече министерот...

Заев: Балканот е сменет за подобра иднина на младите

Балканот веќе е сменет и се затвораат сите отворени прашања во насока на обезбедување подобра иднина на младите генерации во државите, им порача премиерот...

Ципрас: Потребно е да се има визија и верба во Балканот...

Премиерот на Грција Алексис Ципрас, домаќин на средбата на западнобалканската четворка, порача вечерва дека регионот Западен Балкан има пред себе една нова, динамична  перспектива,...

ЕУ сака мигрантски центри на Балканот и во Африка?

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел в четврток ќе се фокусираат на миграцијата, безбедноста и на одбраната, како и на економските и на...

Во Македонија од 100 лица, триесет имаат малокалибарско оружје

Неодамнешната ликвидација на Сава Стевовиќ од Никшиќ, Црна Гора, што се случи во белградската населба Жарково, повторно ги отвори прашањата за дејствувањето на мафијата...