Ознака: Балкан

Хрват со велосипед патува низ Балканот, в петок ќе биде во...

Неколкумесечно патување со велосипед е сон на многумина авантуристи. Хрватот Иван Милун е веќе на пат и вози по југот на Европа – преку...

Швајцарски весник со истражување: Зошто Балканот е легло на антиваксери?

Весникот Ноје Цирхер Цајтунг (НЗЗ), на почетокот на анализата од дописникот на Југоисточна Европа, Волкер Пабст, истакнува дека до неодамна, Србија важела за земја...

Балканските држави ќе се противат на промена на границите

Демократскиот конгресмен од Северна Каролина Дејвид Прајс смета дека балканските држави ќе се спротивстават на ситуацијата во која границите можат повторно да станат неизвесни. -...

Како Балканот да ја отстрани етикетата „буре барут“ на Европа

Автор: Владимир Ѓорѓевиќ Извор: Республика Во регион како што е Западен Балкан, со оглед на неговата понова историја, очекувано е безбедносната соработка да претставува императив...

Лавров ја отфрли можноста за прекројување на границите на Балканот

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ја отфрли можноста за прекројување на границите на територијата на поранешна Југославија. На заедничката прес-конференција по разговорите со српскиот...

Постои трет нон пејпер за прекројување на границите?

Голема е веројатноста дека во изминатите неколку месеци скроени се три нон пејпери во кои се изразува интерес за радикални промени на Балканот, а...

Каков пробив планира Грција кон земјите од Западен Балкан?

Специјалното вклучување во балканската проблематика на министерот за надворешни работи Никос Дендијас веднаш по стапувањето на должност претставува уште една најава дека Грција решително...

Предлозите за нови граници на Балканот излегоа на виделина?

Словенечкиот портал „Нецензурирано“ го објави наводниот нон-пејпер, односно неофицијалниот дипломатски документ за новите поделби на територијата на поранешна Југославија. Документот, кој крена прашина во регионот...

Кој стои зад пробниот балон што го потресе Балканот?

Балканот во изминатите неколку дена е потресен од наводниот нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша во кој се предлага прекројување на границите на просторот...

Кој (ќе) понуди повеќе за Западен Балкан?

Во новите геополитички односи меѓу Западот и Истокот се води „тивка“ војна за превласт на Балканот. Додека Русија и Кина за време на пандемијата...