26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 18:30

Ознака: Балкан

Балканот и преку лето е светски првак во загаденост

Според податоците на повеќе меѓународни истражувања за животна средина, се посочува дека и за време на летниот период воздухот во регионот на Балканот е...

Тропски жештини над Балканот и Македонија

Седмица на исклучително високи температури и портокалова метеофаза Најавениот топлотен бран што од утре треба да ги зафати Балканот и земјава и ќе трае до...

Македонија ме освои, повторно ќе се вратам

Хрватот Иван Милун со велосипед патува по Балканот Во Скопје треба да се почувствува тој микс на различности, тешко е да се собере сѐ во...

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една...

Малку американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Џо Бајден, пишува порталот „Политико“. Имено, за...

Многу камшици, а малку моркови за остварување на интересите на големите

Различни аспекти и толкувања на последната одлука на претседателот на САД за Балканот Со инструментот за проширување на санкциите, Вашингтон ја практикува својата добропозната стратегија...

Претпристапна помош на ЕУ од 14 милијарди евра за Балканот и...

Европскиот парламент и Советот на ЕУ постигнаа политички договор за претпристапна помош (ИПА 3), со вкупен буџет од 14,162 милијарди евра за Западен Балкан...

Австриски министер тврди дека ЕУ го поддржува неговиот план за протерување...

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер тврди дека Европската комисија го поддржува неговиот план да ги протера од Западен Балкан оние илегални мигранти...

Балканот како полигон на воени вежби на глобалните сили

Во овој период на балканскиот простор се одржуваат заеднички воени вежби на националните безбедносни сили со НАТО-единиците, предводени од американска команда, додека во Србија...

Заев за „Политико“: Унијата ризикува да го изгуби влијанието на Балканот

Ако Европската Унија наскоро не ги започне преговорите за членство со Македонија и Албанија, ќе го изгуби местото пред ривалските сили на Балканот, предуперди...

Хрват со велосипед патува низ Балканот, в петок ќе биде во...

Неколкумесечно патување со велосипед е сон на многумина авантуристи. Хрватот Иван Милун е веќе на пат и вози по југот на Европа – преку...