Ознака: Балкан

Брисел расправа за дистрибуција на вакцините за Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ на денешниот состанок ќе разговараат за ажурирањето на стратегијата за дистрибуција на вакцините против ковид-19 до...

ЕУ ќе мора што поскоро да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини за коронавирус за Западен Балкан „што е можно поскоро“, рече претседателката на Европската комисија, Урсула фон...

ФАЦ: ЕЕЗ е алтернативата за Западен Балкан

Никој веќе реално не верува дека проширувањето на Европската Унија ќе продолжи со шесте држави од Западен Балкан, или дури и само со некоја...

Балканот неповратно го губи најважниот развоен ресурс

Проблемот со егзодусот на младите и високообразовани лица еднакво е присутен во сите земји од Западен Балкан. Покрај малите шанси за побрзо економско интегрирање,...

Во следните години целиот Балкан е загрозен од силни земјотреси

Земјотресите што деновиве ја погодија Хрватска најавуваат дека во наредните години ќе дојде до силни потреси на целиот Балкан. Сепак, сега е тешко точно...

Пандемијата ја зарази и демократијата во Западен Балкан

Кризата предизвикана од ковид-19 ги отвори постојните слабости на земјите поврзани со владеењето на правото и демократското управување. Кризата ги зајакна владите, ги ослабе...

Шекеринска: Не сакаме да бидеме заложници на темните страни на балканската...

Имаме историја на која сме горди, но мора да се трудиме да ги решаваме проблемите, истакна денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска, одговарајќи на...

Земјотресот почувстуван и во Црна Гора, Србија, Албанија и на Косово

Земјотрес со јачина од 5 степени кој ја погоди земјава рано изутрината, беше почувствуван и во околните земји. Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на...

Бајден меѓу првите се залагал за западна интервенција на завојуваниот Балкан

Сенaторот Џо Бајден уште пред многу други политичари се залагал за воена интервенција против Слободан Милошевиќ, пишува хрватски „Индекс“, повикувајќи се на анализи објавени...

Нема влез за македонските граѓани во Србија, Црна Гора и БиХ...

Владата ја промени одлуката за патување на македонските граѓани во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Поради влошувањето на состојбата со ковид-19 пандемијата...

Watch The Irregular at Magic High School: Visitor Arc (Dub) Episode 7 at AnimePlanet anime planet dubbed

Watch Attack on Titan: Lost Girls Episode 2 at website https://gogoanime.be gogoanime weathering with you