Ознака: балкански

Балканските министри со различна диоптрија за зборот „одговорност“

Словенечки министер поднесе оставка поради афера за неплатена хотелска сметка' Оставката на словенечкиот министер за земјоделство Јоже Подгоршек деновиве навистина предизвика реакции во јавноста не...

Балкански котел

В среда ме очекува уште еден вебинар, повторно со неколку колеги од врвни западни универзитети. Сегашната тема е „Преосмислување на меѓународната безбедност во новите...

Заканата наречена балкански картел

Балканското криминално подземје е мешавина на етнички ограничени криминални организации, кои се организирани преку режимот на ќелии и така создаваат криминална мрежа, со која...

Панорама / Килимот на фрау Меркел

Љубљана - Продолжува високиот раст на дневните нови инфекции во Словенија. Во последните 24 часа се потврдени 1.393 новозаразени лица, што е бројка од...

Панорама / Од љубов до омраза

Подгорица - Во Црна Гора, во областа помеѓу Голија и Бањан, каде што има неколку активни пожари, се трага по пет лица, објави денеска...

Добрососедство на балкански начин

Многу прашања што се однесуваат на поголема билатерална и регионална соработка меѓу земјите од Балканот сѐ уште се отворени, а во последниот период има...

Панорама / Вакцинација „од Вардар до Триглав“

Атина - За македонските државјани, границите на Грција остануваат затворени уште една седмица, со оглед на тоа дека грчката влада ги продолжи до 26...

Панорама / Зелен пазар отпорен на ковид-19

Софија - Лидерот на втората политичка сила на неодамнешните парламентарни избори во Бугарија, Има таков народ, Слави Трифонов е позитивен на тестот на ковид-19,...

Балкански дијалог меѓу „слепи и глуви“

Во досегашната историја на Балканот имало многу примери кога одредени национални лидери ја искажувале неподготвеноста да се направи отстапка со поставување невозможни услови или...

Создавање на бисерот балкански

Од денешна перспектива, 30 години подоцна, интересно е да се види со какви политички предизвици се соочуваше државата во тоа време, како Киро Глигоров...