5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 8:40

Ознака: Балканот

Се вжештува и глобалната медиумска битка за Балканот

Сѐ поголем број глобални медиумски куќи отвораат или веќе имаат свои претставништва на Балканот. Така, во регионот се присутни „Блумберг“, Си-ен-ен, ТРТ, „Анадолија“, Би-би-си,...

Ерозија на слободата на медиумите на Балканот

Европската Унија станува пасивен набљудувач кога станува збор за следење на слободата на медиумите. Се чини дека на ЕУ ѝ недостигаат волја и алатки...

Лидерите од Балканот со различна диоптрија гледаат на проширувањето

Балканските лидери имаат различни очекувања за процесот за проширување на Европската Унија, по завршувањето на словенечкиот самит за Западен Балкан. Усвојувањето на декларацијата во...

Бугарската блокада, со помош на ЕУ, двојно разорувачка

Бугарското вето, но и последните случувања во регионот чудно коинцидираат со сценариото во словенечкиот нонпејпер што се појави пролетоска, а со кој се предвидуваше...

„Јавна соба“ се „прошири“ и на Балканот

Земјите од Балканот се „инфицирани“ со грозоморни групи на социјалните мрежи што споделуваат експлицитна содржина со детска порнографија. Последниот пример во Србија со групата...

­Меркел на последната турнеја на Балканот

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера пристигна во еднодневна посета на Србија, која се реализира на крајот од нејзиниот последен мандат. Таа ќе се состане...

Пописите на Балканот низ призмата на национално пребројување

Подготовките за пописот во балканските земји се проследени со нагласени „национални“ кампањи за што помасовно пребројување на граѓаните од различните етнички заедници Во спроведувањето на...

Опасното затишје на Балканот

Дури и по 25 години релативен мир, Балканот сè уште треба да ја постигне трајната стабилност што беше посакувана кога им се стави крај...

Косово на штрек од евентуално заминување на Американците

Американскиот претседател Бајден повеќепати нагласи дека секоја земја во која САД вложуваат свои финансиски, дипломатски, воени и политички ресурси има ограничен простор да ги...

Зголемен бројот на мигранти преку Балканот

Бројот на мигранти што илегално влегуваат во Европската Унија преку Западен Балкан годинава се зголемил, соопшти европската агенција за гранична и крајбрежна стража Фронтекс....