-1.2 C
Skopje
25.1.2022 - 15:51

Ознака: балет

„Романтична балетска вечер“ на 2 јуни во НОБ

На 2 јуни со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе биде изведен балетскиот концерт „Романтична балетска вечер“. Балетскиот концерт...

Балетски концерт „Балетски бисери“ во Националната опера и балет

Националната опера и балет, поради големиот интерес на публиката најавува втора изведба на балетскиот концерт насловен „Балетски бисери“ на 5 февруари (петок) со почеток во...

Гала оперски концерт и балетот „Болеро“ во НОБ

Националната опера и балет в петок со почеток во 19 часот ќе одржи ексклузивен оперски гала концерт, со солистите: Весна Ѓиновска Илкова (сопран), Катерина Стојановска...

„Болеро“ – балет под маски, без допир и на дистанца

Спектакуларна изведба на балетската премиера „Болеро“ од Морис Равел и гала-концерт донесоа вчеравечер солистите, женскиот балетски ансамбл и Оркестарот на Националната опера и балет...

Врвни 27 балетски танчари го изведоа „Лебедово езеро“ во своите кади

Тие користеа купишта книги, детски скутер, одзатнувач на тоалети и други реквизити што им се најдоа при рака, за да ги стабилизираат своите телефони...

Балетската класика „Лебедово езеро“ во НОБ

Националната опера и балет ја најавува изведбата на балетската класика „Лебедово езеро“ од П.И. Чајковски на 28 февруари, со почеток во 20 часот. - Ода...

Руската министерка за култура мрази изложби, балет и опери

Министерката за култура во новата руска влада, Олга Љубимова, предизвика низа негодувања во јавноста по нејзиното поставување на функцијата. Причината за тоа се нејзините стари...

Балетот „Дон Кихот“ на големата сцена на НОБ

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет (НОБ). Кореограф на оваа украинско-македонска...

Првиот кубански Ромео во филмот „Јули“

Вистинска приказна за познатата балетска ѕвезда Карлос Акоста, чија танчарска кариера забележеа фасцинантен успех, се најде на големото платно во светските кина од 25...

Балетот „Дон Кихот“ на сцената на Националната опера и балет

Балетот „Дон Кихот“ од Лудвиг Минкус ќе биде изведен на 6 декември 2019 година на големата сцена на Националната опера и балет. Кореограф на...