Ознака: Балетска претстава

По неколкумесечна пауза, НОБ ќе одржи ексклузивен гала концерт и балетска...

По пауза од неколку месеци поради глобалната пандемија предизвикана од коронавирусот, Националната опера и балет ќе одржи ексклузивен гала оперски концерт и балетска претстава...

Изведба на „Самсон и Далила“ во Националната опера и балет

Во сабота, 15 февруари, со почеток во 20 часот, во Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика...

Изведба на балетската претстава „Есмералда“

Националната опера и балет го најавува еден од бисерите на балетската уметност, „Есмералда“ на Чезаре Пуњи, овој пат со две изведби на 31 јануари...

Зошто на публиката никогаш не ѝ е доста од „Оревокршачка“?

Карневал на руски начин. Во класичната „Оревокршачка“ има околу 150 различни костими. Цвеќиња, играчки, оловни војници, снегулки, вили, глувчиња... Потребни се над педесет луѓе...

Изведба на балетската претстава „Дамата со камелии“

Во петок, 22 ноември со почеток во 20 часот, во рамките на фестивалот „Есенски музички свечености“ 2019, во Националната опера и балет ќе биде...

Балетот „Ана Каренина“ во рамки на Скопско лето

Во рамки на овогодинешното 40-то Скопско лето, на сцената на Националната опера и балет ќе биде изведена балетската претстава во два чина „Ана Каренина“...

Балетската претстава „Либертанго“ на 20 јуни во Националната опера и балет

Балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола утре, 20 јуни, со почеток во 20 часот ќе биде одиграна во Националната опера и балет. „Либертанго“ нè води низ...

Изведба на балетската претстава „Либертанго“

Во Националната опера и балет, со почеток на 20 јуни во 20 часот, публиката ќе може да ужива во балетската претстава „Либертанго“ од Астор...

Балетската претстава „Рајмонда“ во МОБ

Балетската претстава „Рајмонда“ од Александар Глазунов ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, во Македонската опера и балет. „Рајмонда“ е балет во два чина....