Ознака: бактерија

Научниците открија бактерија што се храни со токсична пластика

Бактерија што се храни со токсична пластика е откриена од научниците. Бактеријата не само што ја распаѓа пластиката, туку ја користи како храна за...

Бактерија ќе јаде пластика од океаните

Високото загадување во океаните претставува голем проблем во светот. Во изминатава години сѐ почесто се слуша дека китови умираат од консумирање голем број пластични...

Градинките и училиштата расадници на вируси и на бактерии

По повеќемесечните епидемии на морбили и на грип и најновите случаи со децата заразени од бактеријата МРСА, надлежните смируваат дека состојбата е под контрола...

Нема нов случај со бактеријата МРСА

Негативни се резултатите од 48-те земени мостри од неколку училишта и градинки од Чаир и Бутел, што требаше да покажат дали има присуство на...

Бошњаковски: Нема простор за паника поради МРСА

По спроведени контролни брисеви на вработените не постои простор за паника во врска со откриените случаи на инфекција со бактеријата МРСА во основното училиште...

Кај вработен во Стоматолошкиот клинички центар најдена бактерија МРСА

Кај еден од вработените во Универзитски стоматолошки клинички центар „Св. Пантелејмон“ – Скопје е најдена бактерија МРСА, но тој е изолиран и не доаѓа...

Бактерија усмрти шест бебиња во Јоханесбург, затворени родилиштата

Јужноафрканските здравствени власти објавија дека шест новороденчиња починале од инфекција со бактеријата Клебсиела. Поради тоа, неколку државни болници во Јоханесбург се затворени. Најавено е и затворање...