Ознака: Багдад

Меридијани

Кабул - Авганистанските власти соопштија дека најмалку 17 лица загинале во низа напади низ целата земја. Засега никој не ја презеде одговорноста за вчерашните...

Три ракети експлодираа во близина на аеродромот во Багдад

Три ракети Катјуша утрово паднаа во близина на меѓународниот аеродром во Багдад, се вели во соопштението на ирачката армија. Ракетите, наводно, биле лансирани кон воениот...

Во нови немири во Багдад повредени најмалку 14 лица

Најмалку 14 лица се повредени денеска во Багдад во нови судири со демонстрантите и полицијата, додека 17 лица се повредени во јужниот град Насиријах. Безбедносните...

Демонстранти повредени во судири со полицијата во Багдад

Седум лица се повредени во судир меѓу полицијата и демонстрантите денеска во центарот на Багдад. До судирот дојде откако властите почнаа со отстранување на барикадите...

Иран го оплакува генералот Сулејмани со повик за одмазда

Ќерката на иранскиот генерал Касим Сулејмани, кој беше убиен во воздушниот напад на САД во Багдад, се закани со напад врз американските воени сили...

Њујорк ја зголемува безбедноста по убиството на Сулејмани

Во Њуjорк е подигнато нивото на безбедност поради можна одмазда од страна на Иран по воздушниот напад на американски дрон во Багдад, во кој...

Силата на ирачките жени ги бојадиса ѕидовите на Багдад

  Силата на ирачките жени кои зедоа водечки улоги во протестите што го зафатија Ирак во октомври, се слави низ големите мурали насликани низ главниот...

Немири во Багдад: Две лица загинаа, над 100 се повредени

Во немири со силите за безбедност во Багдад, убиени се најмалку двајца демонстранти, а 105 се повредени денеска кога кон антивладините протести се приклучија...

Десетици повредени на протестите во Ирак

На антивладините протести во Багдад денеска загинаа пет лица, а десетици се повредени, додека во јужниот град Насирија загинаа три лица, а над 40...

Забавата се враќа во градот измачен од војна

    Одржувањето на мото-шоу и на концерт на електронска музика викендов во Багдад, претставуваат знак дека забавата се враќа во главниот град на Ирак, во...