12.8 C
Skopje
3.12.2021 - 10:25

Ознака: баба

Горда мајка и баба и плодна авторка

Драги читатели, денеска во нашата редовна рубрика во која ги претставуваме македонските автори што творат за деца ви ја пишуваме за писателката Славјанка Љуткова....

Село гори, баба се чешла!

Короната го соголи гнилиот клиентелизам на кој е заснован политичкиот систем во Македонија. Станува сѐ појасно дека короната неочекувано го забрза распадот на патрон-клиентелистичкиот...

По улиците се движат само полициски патроли

По скопските улици се движат само полициски патроли и возила на достава со посебни дозволи. Меѓутоа, околу 17 часот полициската патрола забележа една старица...

Баба во инвалидска количка шверцувала три килограми кокаин

Колумбиските нарко-картели користат различни начини за испраќање дрога надвор од земјата, но полициските службеници и таму неодамна останале во шок поради еден конкретен случај. Колумбиската...

Мотоциклист удри во 83-годишна жена

Непознато лице со мотоцикл синоќа на бул.„Партизански Одреди“ во Скопје удри во 83-годишна жена пешак, по што се дал во бегство, информира МВР. Жената се...

Притворен 20-годишникот од Драчево кој ја уби својата баба

По предлог на јавен обвинител на 20-годишното момче од Драчево, кој со нож ја уби својата баба попладнево му е определен 30-дневен притвор. – Надлежен...

Пронајден туристот од Франција што се загуби на планина Баба

Планинари спасувачи од Дирекцијата за заштита и спасување-Битола успешно ја завршија потрагата по турист од Франција кој вчера залутал низ моликите на планината Баба. Гостинот...

Баба затекнала во дворот коњ што го нарачала нејзината внука преку...

Бабата на едно 13 годишно девојче во Велика Британија била шокирана кога во дворот затекнала коњ, кого нејзината внука го порачала преку интернет. Кралското друштво...