28.3 C
Skopje
20.8.2019 - 21:50

Ознака: аџилак

Два и пол милиони верници на аџилак во Саудиска Арабија

Речиси два и пол милиони верници од исламска вероисповед учествуваа денеска во симболичното „каменување на ѓаволот“ за време на завршните денови на аџилакот во...

На аџилак заминаа 850 муслимански верници

Околу 850 муслимански верници изминатите два дена тргнаа за светите места во Мека и Медина, каде што ќе треба да ја добијат титулата хаџи....

ИВЗ подготвена за аџилак, муслиманите за титулата хаџи

Аџилакот се одржува еднаш годишно во Мека и Медина, најсветото место за муслиманите. Секој возрасен муслиман што е во можност треба да го изврши...

Повеќе од два милиони верници на аџилак во Мека

Околу 2,4 милиони аџии во Мека денеска го почнаа ритуалот со фрлање камења кон Сатаната, на првиот ден на Курбан бајрам, празникот на принесување...

Над два милиона верници се собраа на Арафат на аџилак

Повеќе од два милиона муслимански верници се собраа на планината Арафат, во близина на Мека во Саудиска Арабија, на еден од врвовите на годишниот...

На аџилак годинава ќе заминат 672 верници од Македонија

Од Република Македонија на аџилак ќе заминат 672 верници кои од 11 до 15 август ќе патуваат со четири авионски чартер летови. Ова го...

ДСЗИ: Да се почитуваат правилата за одење на аџилак

Лицата кои одат на аџилак во земји ризични за одредени заразни заболувања, можат да патуваат само организирано, во групи не помали од 40 лица....