Ознака: Аја Софија

Протести во Грција поради Аја Софија

Протести се одржуваат низ цела Грција поради одлуката на Турција да ја претвори Аја Софија во џамија. Турција неодамна го поништи 86-годишниот статус на...

Грција бара санкции за Турција: „Ердоган направи историска грешка“

Атина ќе изврши притисок врз меѓународните организации и ЕУ да воведат санкции кон Турција, поради промената на статусот на музејот „Аја Софија“ во Истанбул...

„Аја Софија“ од музеј повторно станува џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи откако турскиот Висок административен суд...

Картугалос: Преименување на Аја Софија е навреда за христијаните

Шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос по повод изјавата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за можноста Аја Софија, која е музеј да се...

Судот го одби барањето музејот Аја Софија повторно да стане џамија

Највисокиот турски суд го отфрли денеска барањето истанбулскиот објект од византиско време Аjа Софија повторно да стане џамија. Музехот Аја Софија прво бил црква,...