11.6 C
Skopje
30.3.2020 - 21:28

Ознака: ајакс

Салцбург – новиот Ајакс?

Сите го видовме Ајакс лани, би било убаво да бидеме новиот Ајакс, рече напаѓачот на Салцбург, Халанд, кој е осмиот дебитант со хет-трик во...

Ајакс влегува во нова трка за влез во ЛШ

Ланскиот полуфиналист Ајакс, како и учесникот во групната фаза од минатата сезона, Порто, денеска ќе ги дознаат противниците за третото квалификациско коло за пласман...

Ајакс и Порто сезонава почнуваат од третата рунда

Три англиски клуба ќе има во првиот барабан при ждрепката за групната фаза за Лигата на шампионите, објави Европската фудбалска унија (УЕФА). Тоа ќе...

Ајакс е пред прво финале во ЛШ по 23 години

Ајакс е на чекор до првото финале во фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) по 23-годишна пауза по триумфот против Тотенхем на првиот меч во...

Нов повик во фудбалот да има привремени измени

Симптомите на потрес на мозокот може да бидат скриени и да бараат од поединецот да биде искрен за тоа како се чувствува, а тие,...

Ајакс е поблиску до големото финале на ЛШ

Во првиот полуфинален меч, Ајакс го совлада Тотенхем на гости со 1-0. Реваншот е идната среда во Амстердам Ајакс забележа победа на гости над Тотенхем...

Ајакс и Тотенхем, триумф на фудбалот над големиот бизнис!

Вечерва во првиот полуфинален меч во ЛШ, Тотенхем се среќава со Ајакс, а утревечер Барселона игра против Ливерпул Не Реал, не Јувентус, ниту Манчестер сити,...

Младост

Холандскиот Ајакс сезонава во фудбалската ЛШ не престанува да импресионира. Ако се погледнат само резултатите, тие не отстапуваат од историјата на овој клуб. Но...

Ајакс не престанува да го возбудува фудбалскиот свет

Последниот подем на Ајакс на глобалната сцена, меѓу другите, се поврзува со директорот за фудбал Марк Овермарс и со шефот на скаутинг-одделот, Ханк Велдмате,...

По Ајакс и Ајнтрахт е фудбалското освежување сезонава

Два тима од Англија, Арсенал и Челси, и по еден од Шпанија и од Германија, Валенсија и Ајнтрахт се пласираа во полуфиналето на фудбалската...