16.5 C
Skopje
18.6.2019 - 3:48

Ознака: АХВ

Од 1 мај на сила новиот Правилник за мелено месо

На пакуваните полуготови ќебапчиња и плескавици што може да се купат во маркетите или месарниците, од 1 мај годинава ќе мора да пишува колку...

АХВ: Во Mакедонија нема од мандарините со пестициди од Турција

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) вршат континуирани контроли и на пратките со цитрусно овошје кои се увезуваат во земјава и...

Во јагоди и зеолит откриено олово, а во марула и спанаќ...

Во една мостра замрзнати јагоди по потекло од Србија и во производот зеолит, што се продава како додаток за исхрана, е утврдено зголемено присуство...

АХВ работи на создавање услови за решавање на проблемот со бездомните...

Агенцијата за храна и ветеринарство активно работи на создавање услови за решавање на проблемот со бездомните кучиња. Испратен е допис  до сите општини кои...

Од утре ќе се фрлаат мамки за вакцинација на лисиците, граѓаните...

Утре почнува 13. есенска кампања на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) за вакцинација на лисиците против беснило. На целата територија на Република Македонија, со...

АХВ евидентирала 15.000 миленици

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) по наводите изнесени во текстот „Никој не го контролира чипирањето на кучињата“ објавен во завчерашното издание на дневниот...

АХВ: Да не се внесува храна од животинско потекло од Бугарија

Граѓаните кои патуваат во Бугарија при враќање во Македонија да не носат храна од животинско потекло, апелира директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство...

Во АХВ досега евидентирани 9.200 домашни миленици

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ги потсетува сопствениците на миленици дека е во тек кампањата за микрочипирање на кучиња и мачки. Кампањата ќе трае...

АХВ ги засили мерките за надзор и контрола на болеста „африканска...

Македонските граѓани кои патуваат во Бугарија, при враќање во земјава, во личниот багаж да не носат храна од животинско потекло зашто ќе им биде...

АХВ: Од сабота бесплатно микрочипирање на домашни миленици

Од сабота 1 септември почнува кампањата за бесплатна идентификација и регистрација на домашните миленици (кучиња и мачки) што ќе трае до 31 март идната...