0.8 C
Skopje
17.1.2022 - 17:13

Ознака: афроамериканци

Трамп: Полицијата убива повеќе белци отколку Афроамериканци

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го минимизираше полициското насилство врз Афроамериканците, велејќи дека полицајците убиваат повеќе белци. Во интервју за „Си-би-ес њуз“, Трамп беше прашан...

Нетфликс направи збирка филмови за животот на Афроамериканците

Нетфликс објави колекција на филмови насловена „Црните животи се важни“, за да ги истакне искуствата со кои се соочуваат луѓето со потемна боја на...

Бајден: Црните гласачи кои сакаат да го поддржат Трамп не се...

Американскиот демократски кандидат во трката за Белата куќа, Џо Бајден, се обидува да ја санира штетата што ја предизвика со изјавата дека Афроамериканците не...

На САД им се смачи од пријавувањето на Афроамериканците во полиција...

Практиката на брзоплети повици до полицијата, во врска со безопасните, секојдневни активности на Афроамериканците во САД, поприма загрижувачки размери, со што го привлече вниманието...