Ознака: Африм Гаши

Заев го најави повлекувањето од лидерската функција, Алтернатива ќе одлучува за...

Оставката на Зоран Заев на лидерската функција во СДСМ ќе биде констатирана утре на седниците на Централниот и Извршниот партиски одбор и ќе почне...

Заев по средбата со Гаши: Идното коалицирање ќе биде врз основа...

Во Алтернативата постои поделеност дали да влезат во Владата, истакна претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, по средбата со претседателот на оваа партија,...

Гаши за Реџепи: Ако вели дека е слободен, треба да му...

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши рече дека не може да се има предрасуди околу тоа дали некој го киднапирал пратеникот од Беса, Кастриот Реџепи,...

Пратениците на Алтернатива ќе гласаат за недоверба на Владата

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, посочи дека неговите четири пратеници ќе гласаат за недоверба на Владата предводена од СДСМ и ДУИ. Тој вели дека е...

Гаши: Се собравме да докажеме дека имаме мнозинство кое ќе гласа...

Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, во изјава за телевизија „Сител“ вечерва посочи дека денеска имало иницијатива за собирање на потписи за интерпелација на Владата. „Ние...

Гаши очекува резолуција за албанскиот јазик во Уставот

По предлог-резолуцијата иницирана од ВМРО-ДПМНЕ, очекувам македонските партии да предложат и резолуција со која ќе се промени формулацијата за албанскиот јазик во Уставот, кој...

Усогласен договор за законските решенија за стекнување државјанство

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието се...

Постигнат напредок за законот за државјанство на средбата во Собранието

До крајот на неделава ќе може да финишираме со законското решение за државјанствата врз основа на анализата што ќе ја направат експертите, истакна премиерот...

Заев, Села и Гаши ќе бараат решение за одблокирање на Собранието

Прашањето за државјанство и одблокирањето на работата на Собранието ќе бидат главни теми на средбата која се очекува денеска меѓу премиерот Зоран Заев и...

Американската амбасадорка до Села и Гаши: Бидете конструктивна опозиција

Американската амбасадорка во земјата, Кејт Брнз разговарала со лидерите на Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива, Зијадин Села и Африм Гаши. На својот профил на...