Ознака: Африм Гаши

Гаши доби нов четиригодишен мандат на чело на Алтернатива

Актуелниот претседател на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, на денешниот конгрес доби нов четиригодишен мандат. Гаши му се заблагодари на партиското членство, коментирајќи дека...

Заев и Гаши: Не ни се потребни предвремени или вонредни избори

Зоран Заев на денешното потпишување на договорот со Африм Гаши, за Алтернатива да влезе во Владата и да биде дел од парламентарното мнозинство, рече...

Обновено: Алтернатива ќе води три министерства, ќе има три заменици-министри и...

Министер за здравство, министер за информатичко општество и администрација и министер за дијаспората, добива Алтернатива со влегување во Владата, соопшти премиерот во оставка, Зоран...

Алијансата смета дека евентуален влез на Гаши во Владата е разочарување...

Опозициската политичка партија предводена од Зијадин Села, Алијанса за Албанците, смета дека дека доколку нивниот коалициски партнер – Алтернатива одлучи да влезе во Владата,...

Гаши по средбата со Заев: Имаме напредок

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, по четири часа средба, заедно го напуштија Клубот на пратеници. Тие не сакаа...

Заев и Гаши ги продолжуваат разговорите за ново парламентарно мнозинство

Денеска во 14 часот, во Клубот на пратеници, се очекува повторно да се сретнат премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши на...

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба со своите тимови во...

Заев по средбата со Гаши: Средбата беше конструктивна

Премиерот Зоран Заев не го искоментира исходот од средбата со Африм Гаши, по четиричасовниот состанок во Клубот на пратеници. Заев прв излезе по завршување на...

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде...

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели Африм Гаши, лидерот на...

Гаши: Ако Заев има желба да ја спаси државата од овој...

Бидејќи сме во позиција од која зависи иднината на Македонија, се договоривме да разговараме со Зоран Заев, да го слушнеме неговиот концепт за нова...