14.8 C
Skopje
18.6.2021 - 2:43

Ознака: Африка

Африка не сака да биде лабораторија за тестирање

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус, го осуди предлогот на француски доктори, кои сугерираа тестирање на потенцијалната терапија за ковид-19 во Африка....

Бизнис – инфо

Лоши прогнози за економијата на Африка Околу 20 милиони работници би можеле да останат без работа во Африка, во која економиите на повеќето земји ќе...

Африканскиот „молотов коктел“ од вируси

Според податоците на Светската здравствена организација, Африка сѐ повеќе е погодена од коронавирусот и „мора да се подготви за најлошото“. Дури 46 африкански држави...

Миењето раце е луксуз во некои земји

Додека Европа и остатокот од развиениот свет се изолираат и мијат раце за да се заштитат од ковид-19, многу луѓе во сиромашните земји не...

ЕУ бара нови сојузници во Африка

Додека Европската Унија се чествува изневерено од Велика Британија и истовремено загрозена од Русија и од Кина, новата геополитичка европска комисија, преку воспоставување тесни...

Не се соочуваме со „бегалска криза“, туку со миграциска константа

Ако во миграцијата воопшто постои некакво правило, тоа гласи дека „еднаш почнат миграциски бран, перманентно го индуцира својот сопствен тек“. Имено, според Мајрон Вејнер,...

Европските војници ќе бидат глинени гулаби во Африка

Америка очекува од европските сојузници во НАТО да го дополнат нејзиното намалено воено присуство во Африка. Но поради големиот хаос и разните засегнати страни...

Жетвите во Африка и Азија загрозени од наезда на скакулци

Додека скакулците што се во огромен број се шират во одредени делови на Кенија, што се смета за една од најголемите наезди на инсекти...

ФИФА најавува големи инвестиции во фудбалот во Африка

Планиран е фонд од една милијарда долари за инфраструктура, а за развојот на натпреварувањата се најавува светска лига на нации во фудбал за жени,...

Велика Британија го насочува вниманието кон Африка

Британскиот премиер Борис Џонсон и принцот Хари вчера го посочија Обединетото Кралство како идеален деловен партнер за Африка, додека нивната земја се подготвува за...