31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 11:24

Ознака: Африка

Детската парализа е искоренета во Африка

Детската парализа е искоренета во Африка, по повеќедецениските заеднички напори на меѓународните здравствени тела, како и на националните и локалните власти и волонтери. Последните...

Се удавија 27 мигранти кај брегот на Мавританија

Најмалку 27 луѓе се удавиле кај брегот на Мавританија, кога се превртело бротчето кое превезувало мигранти. Крајбрежната стража на Мавританија денеска спасила едно лице...

Речиси еден милион луѓе во Африка се заболени од ковид-19

Бројот на нови случаи на коронавирус во Африка се зголеми за 13.996, на 992.477, соопшти регионалниот огранок на Светската здравствена организација. Според податоците на СЗО,...

Во Африка речиси милион случаи на коронавирус, половина се од една...

Јужна Африка има повеќе од половина милион потврдени случаи на ковид-19, соопшти Министерството за здравство на земјата, дидека во цела Африка заразени се речиси...

Се зголемува бројот на заразени со ковид-19 во Африка

Во земјите од Африка досега потврдени се 293.721 случаи на коронавирус, а бројот на смртни случаи изнесува 7.778, објави регионалната канцеларија на Светската здравствена...

Стотици заразени со коронавирус избегале од карантин во Африка

Стотици лица заразени со коронавирус, изминатите недели избегале од центрите за карантин, а полицијата трага по нив. Тие биле сместени во нехигиенските и несоодветните центри...

Шумите во Африка забрзано исчезнуваат

Африка е единствениот континент на кој се забрзува уништувањето на шумите, според првичните податоци од петгодишниот извештај на ФАО, организацијата на Обединетите нации за...

СЗО: Африка би можела да има до 44 милиони заразени ако...

Светската здравствена организација (СЗО) испрати предупредување за ситуацијата во Африка за време на пандемијата на коронавирус, истакнувајќи дека пандемијата на тој континент би можела...

Коронавирусот се шири во Африка: Само една држава не пријавила заболен

Коморските Острови го пријавија првиот случај на коронавирус и станаа 53-та од 54-те држави во Африка, каде се појавила болеста на ковид-19. Само Лесото досега...

Две африкански држави уште се бранат од коронавирусот

Во 54 земји во Африка потврдени се повеќе од 30.000 случаи на коронавирус, соопшти Африканскиот центар за контрола и превенција од болести. Досега во Африка...