Ознака: Африка

Епидемијата на ебола во Конго е глобална вонредна состојба

Официјалниот претставник на Црвениот крст, Емануело Капобјанко изјави денеска дека е загрижен повеќе од кога било заради можното регионално ширење на вирусот ебола во...

Нови актери ги играат улогите во веќе виденото сценарио од арапската...

Њујорк тајмс Во Судан, десетици илјади демонстранти бараат од власта да се отстрани нивниот долгогодишен лидер. Во Алжир, минатата недела, милиони демонстранти го симнаа од...

Во циклонот на југот на Африка досега загинаа над 600 лица

Смртниот биланс од циклонот кој ги погоди Мозамбик, Зимбабве и Малави се заголеми на најмалку 615 лица, соопшти денеска ОН, повикувајќи се на податоци...

Светот не смее да го врти погледот од страдањето што го...

Пилирани воздивнува додека неговото семејство разговара со хуманитарните работници. Дванаесетгодишното момче не се смее на шегите на возрасните, кои барем за кратко го оттргнуваат...

Циклонот Идаи предизвика хуманитарна катастрофа на југот од Африка

Циклонот „Идаи“ предизвика голема катастрофа во јужниот дел на Африка. Последиците од оваа временска непогода ги почувствуваа повеќе од стотина илјади луѓе, констатираат од...

ЦАР и 14 вооружени групи постигнаа мировен договор

Централноафриканската република и 14 вооружени групи од таа земја денеска постигнаа мировен договор, соопштија Обединетите нации. Преговорите започнаа во Судан, Картум, на 24 јануари . Централноафриканската...

Непознат донатор оставил сноп банкноти на олтар

Непознат донатор оставил на олтар во црква во Германија 160.000 евра во коверт на кој пишувало „за Африка“. Портпаролот на кабинетот на бискупот од Регенсбург,...

Се влошува епидемијата на ебола во Конго

Продолжува да се влошува ситуацијата со епидемијата на ебола во Демократска Република Конго, пренесува Си-ен-ен. Според информациите, ова е една од најсмртоносните епидемии на...

Битката за Африка отвора нов фронт на големите сили

Соочувајќи се со зголемената конкуренција од Кина за влијание во Африка, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп претстави нова стратегија за Црниот континент, фокусирана...

Со „доброволен колонијализам“ против имиграцијата од Африка?

Германски функционер предлага африканските држави да им отстапат територија на развиените земји, а тие да им изградат градови за да го спречат иселувањето. За...