2 C
Skopje
21.1.2019 - 11:12

Ознака: Африка

Се влошува епидемијата на ебола во Конго

Продолжува да се влошува ситуацијата со епидемијата на ебола во Демократска Република Конго, пренесува Си-ен-ен. Според информациите, ова е една од најсмртоносните епидемии на...

Битката за Африка отвора нов фронт на големите сили

Соочувајќи се со зголемената конкуренција од Кина за влијание во Африка, администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп претстави нова стратегија за Црниот континент, фокусирана...

Со „доброволен колонијализам“ против имиграцијата од Африка?

Германски функционер предлага африканските држави да им отстапат територија на развиените земји, а тие да им изградат градови за да го спречат иселувањето. За...

Меланија Трамп помина низ „вратата од која нема враќање“

Првата дама на САД Меланија Трамп ја посети Гана, во рамките на нејзината турнеја низ Африка. Сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп ја рагледа...

До 2050 година сите екстремно сиромашни луѓе ќе живеат во Африка

Нова студија на фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“ најавува дека до 2050 година 90 отсто од најсиромашните луѓе ќе живеат во Подсахарска Африка. Фондацијата објавува...

„Гардијан“: Русија го зголемува своето влијание во Африка

Русија презема нови напори за зголемување на своето влијание во Африка преку зајакнување на воената соработка и склучување договори за продажба на оружје со...

Кина вети 60 милијарди долари за развој на Африка

Кинескиот претседател Си Џинпинг вети 60 милијарди долари инвестиции и финансиска помош за развој на Африка. Тој тоа го изјави при отворањето на Кинеско-африканската...

Војните во Африка однеле пет милиони детски животи во изминатите 20...

Војните низ африканскиот континент, како и гладта и болестите што тие ги предизвикуваат, ги однеле животите на пет милиони деца под петгодишна возраст во...

ЕУ сака мигрантски центри на Балканот и во Африка?

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел в четврток ќе се фокусираат на миграцијата, безбедноста и на одбраната, како и на економските и на...

Приведен француски тајкун за корупција во Африка

Еден од најмоќните бизнисмени во Франција, Венсан Болор денеска е приведен поради сослушување во рамки на истрагата за наводна корупција преку профитабилни договори за...