-0.2 C
Skopje
27.1.2022 - 20:28

Ознака: аукција

Сликата „Лежечка голотија“ на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Сликата со гола жена како лежи на грб на италијанскиот уметник Амедео Модиљани е проценета на 150 милиони долари. Од аукциската куќа „Сотби“ соопштија дека...

Постер со Елвис Присли продаден за 42.500 долари

Редок постер со Елвис Присли од 1955 година, беше продаден на аукција во Северна Каролина за 42.500 долари, соопшти аукциската куќа „Херитиџ Окшнс“, чиешто...

Легендарниот хотел „Риц“ го собори рекордот за аукциска продажба на мебел

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“ беше продаден на аукција за рекордни 7,3 милиони евра, соопшти аукциската куќа „Арткуриал“. Хотелот, кој е отворен во...

Хитлеровиот портрет на неговата љубовница на аукција

Портрет на една млада жена кој го наслика Адолф Хитлер ќе оди на аукција следната недела со почетна цена од 60.000 евра, објави германската...

Портрет на Елвис Присли од Ворхол се продава за 30 милиони...

Портрет на легендарниот американски музичар и актер Елвис Присли од њујоршкиот уметник Енди Ворхол се продава по цена од 30 милиони долари. Тоа е еднинствениот...