Ознака: аукција

„Мини морисот“ на Мистер Бин на аукција

Зелениот автомобил „Бритиш лејланд мини" којшто комичарот Роуан Еткинсон со години го возеше во серијата „Мистер Бин" е ставен на аукцијата под наслов „Икони...

Слика на Ван Гог од раниот период продадена за над седум...

Уметничко дело што холандскиот уметник Винсент ван Гог го насликал во својата младост, е продадено за 7.065.000 евра на аукција во Париз. Платното насловено...

Ракописи на Марсел Пруст продадени на аукција за 750 илјади евра

Оргинални ракописи на францускиот писател Марсел Пруст беа продадени на аукција во Париз за 750.000 евра, соопшти аукциската куќа „Сотебис“. Најскапо, за 132.500 евра, беа...

Уменичката колекција на милијардерот Рокфелер на аукција

Уметничката колекција на Дејвид Рокфелер, меѓу кои се наоѓаат делата на Пабло Пикасо, Клод Моне и Џорџ О'Киф, од денеска е на аукција. Како што...

Извадоци од Библијата откриени во ракопис на Куранот даваат ново светло...

Пасуси од Библијата беа откриени во ракопис на Куранот од осмиот век, што веројатно е единствен забележан случај во кој христијански текст се најде...

Сликата „Лежечка голотија“ на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Сликата со гола жена како лежи на грб на италијанскиот уметник Амедео Модиљани е проценета на 150 милиони долари. Од аукциската куќа „Сотби“ соопштија дека...

Постер со Елвис Присли продаден за 42.500 долари

Редок постер со Елвис Присли од 1955 година, беше продаден на аукција во Северна Каролина за 42.500 долари, соопшти аукциската куќа „Херитиџ Окшнс“, чиешто...

Легендарниот хотел „Риц“ го собори рекордот за аукциска продажба на мебел

Луксузен мебел од легендарниот париски хотел „Риц“ беше продаден на аукција за рекордни 7,3 милиони евра, соопшти аукциската куќа „Арткуриал“. Хотелот, кој е отворен во...

Хитлеровиот портрет на неговата љубовница на аукција

Портрет на една млада жена кој го наслика Адолф Хитлер ќе оди на аукција следната недела со почетна цена од 60.000 евра, објави германската...

Портрет на Елвис Присли од Ворхол се продава за 30 милиони...

Портрет на легендарниот американски музичар и актер Елвис Присли од њујоршкиот уметник Енди Ворхол се продава по цена од 30 милиони долари. Тоа е еднинствениот...