5.8 C
Skopje
18.1.2022 - 18:20

Ознака: аукција

Патики на Канје Вест продадени за рекордни 1,8 милиони долари

Патики на американскиот рапер Канје Вест се продадени за рекордни 1,8 милиони долари. Патиките се купени на специјализирана платформа, соопшти денеска аукциската куќа „Сотби“, која...

Сребреното „порше 911“ на Марадона се продава на аукција

Автомобилот „Порше 911“ на аргентинската фудбалска легенда Диего Армандо Марадона е на аукциска продажба преку интернет до 10 март, со почетна цена од 200...

Тоалетната даска на Хитлер се продава на аукција

Тоалетната даска од домот на Адолф Хитлер во Баварија ќе се продава на аукција идната недела со почетната цена од пет илјади долари. Аукциската...

Првата божиќна картичка стара 177 години се продава на аукција

Се продава првата отпечатена божиќна картичка за комерцијална употреба, стара 177 години, која била оценета како скандалозна. На неа е прикажана весела сцена со...

„Птица со граната“ на Бенкси продадена за 170.000 евра на аукција

Уметничката слика од мистериозниот графити уметник Бенкси „Птица со граната“ беше продадена на аукција за 170.000 евра. Според аукциската куќа „Хесинк“ од Зволе во...

Ник Кејв, Ерик Клептон, Роби Вилијамс преку аукција помагаат на загрозените...

Ерик Клептон, Ник Кејв, Лијам Галагер, Нил Роџерс, се само дел од славните рок и блуз музичари, кои своите предмети ги подарија на аукција,...

Дресот „Божјата рака“ на Марадона може да достигне цена од два...

Дресот „Божјата рака“ што го носел Диего Марадона кога го постигнал славниот гол на мечот против Англија на СП 1986 во Мексико може да...

Гулаб продаден на аукција за рекордни 1,9 милиони долари

Тркачкиот гулаб Њу Ким, женка од белгиско легло, беше продаден на аукција за рекордни 1,9 милиони долари, пренесува „Асошиетед Прес“. Курт фан де Воувер,...

Часовникот „Ролекс“ на Шон Конери на аукција

Часовникот „Ролекс“, од моделот „Сабмаринер 6538“ што Шон Конери го носел во филмот за Џејмс Бонд „Д-р Но“ во1963 година, оди на аукција. Почетната...

Редок дијамант продаден за 26,6 милиони долари

Многу редок пурпурно-розов дијамант од Русија е продаден на аукција во Швајцарија за 26,6 милиони американски долари, објавува Би-би-си. Овој дијамант од 14,8 карати,...