Ознака: аукција

Првата божиќна картичка стара 177 години се продава на аукција

Се продава првата отпечатена божиќна картичка за комерцијална употреба, стара 177 години, која била оценета како скандалозна. На неа е прикажана весела сцена со...

„Птица со граната“ на Бенкси продадена за 170.000 евра на аукција

Уметничката слика од мистериозниот графити уметник Бенкси „Птица со граната“ беше продадена на аукција за 170.000 евра. Според аукциската куќа „Хесинк“ од Зволе во...

Ник Кејв, Ерик Клептон, Роби Вилијамс преку аукција помагаат на загрозените...

Ерик Клептон, Ник Кејв, Лијам Галагер, Нил Роџерс, се само дел од славните рок и блуз музичари, кои своите предмети ги подарија на аукција,...

Дресот „Божјата рака“ на Марадона може да достигне цена од два...

Дресот „Божјата рака“ што го носел Диего Марадона кога го постигнал славниот гол на мечот против Англија на СП 1986 во Мексико може да...

Гулаб продаден на аукција за рекордни 1,9 милиони долари

Тркачкиот гулаб Њу Ким, женка од белгиско легло, беше продаден на аукција за рекордни 1,9 милиони долари, пренесува „Асошиетед Прес“. Курт фан де Воувер,...

Часовникот „Ролекс“ на Шон Конери на аукција

Часовникот „Ролекс“, од моделот „Сабмаринер 6538“ што Шон Конери го носел во филмот за Џејмс Бонд „Д-р Но“ во1963 година, оди на аукција. Почетната...

Редок дијамант продаден за 26,6 милиони долари

Многу редок пурпурно-розов дијамант од Русија е продаден на аукција во Швајцарија за 26,6 милиони американски долари, објавува Би-би-си. Овој дијамант од 14,8 карати,...

Ретки фотографии од НАСА на аукција во „Кристи“

Околу 2.400 фотографии што ја документираат златната доба од истражувањето на вселената се ставени на аукција во аукциската куќа „Кристи“. Најголема сензација на аукцијата е...

Играчки од „Војна на ѕвездите“ донеле богатство на аукција

Колекција играчки инспирирани од познатиот филмски серијал „ Војна на ѕвездите“, пронајдена во вреќи за ѓубре во гаража во Англија, е продадена на аукција...

Првото издание на „Хари Потер“ достигна 60.000 фунти на аукција

Ретката копија на „Хари Потер и каменот на мудроста“ беше проценета на 30.000 фунти. Книгата, една од само 500-те испечатени изданија со тврда корица,...