9 C
Skopje
16.11.2018 - 21:44

Ознака: аукција

Нов аукциски рекорд за жив уметник, постигнат по деветминутно наддавање

Сликата „Базен со две фигури“ на модерниот британски уметник Дејвид Хокни (81) беше продадена за 90 милиони долари по деветминутно телефонско наддавање во четвртокот во...

„Алфа Ромео“ од 25 милиони долари подготвен за аукција

На аукцијата што ќе се одржи во февруари 2019 година во Париз ќе биде понудено и едно од ремек-делата на предвоената италијанска автомобилска индустрија...

Писмата на Мата Хари на аукција

Низа љубовни писма на познатата шпионка од Првата светска војна, Мата Хари, се понудени на аукција во Лос Анџелес. Таа по апсењето беше осудена...

Приватниот авион на Елвис Присли повторно на аукција

Авионот, кој некогаш му припаѓал на Елвис Присли, а се чуваше на писта во американската сојузна држава Ново Мексико речиси четири децении, повторно оди...

„Мини морисот“ на Мистер Бин на аукција

Зелениот автомобил „Бритиш лејланд мини" којшто комичарот Роуан Еткинсон со години го возеше во серијата „Мистер Бин" е ставен на аукцијата под наслов „Икони...

Слика на Ван Гог од раниот период продадена за над седум...

Уметничко дело што холандскиот уметник Винсент ван Гог го насликал во својата младост, е продадено за 7.065.000 евра на аукција во Париз. Платното насловено...

Ракописи на Марсел Пруст продадени на аукција за 750 илјади евра

Оргинални ракописи на францускиот писател Марсел Пруст беа продадени на аукција во Париз за 750.000 евра, соопшти аукциската куќа „Сотебис“. Најскапо, за 132.500 евра, беа...

Уменичката колекција на милијардерот Рокфелер на аукција

Уметничката колекција на Дејвид Рокфелер, меѓу кои се наоѓаат делата на Пабло Пикасо, Клод Моне и Џорџ О'Киф, од денеска е на аукција. Како што...

Извадоци од Библијата откриени во ракопис на Куранот даваат ново светло...

Пасуси од Библијата беа откриени во ракопис на Куранот од осмиот век, што веројатно е единствен забележан случај во кој христијански текст се најде...

Сликата „Лежечка голотија“ на Модиљани проценета на рекордни 150 милиони долари

Сликата со гола жена како лежи на грб на италијанскиот уметник Амедео Модиљани е проценета на 150 милиони долари. Од аукциската куќа „Сотби“ соопштија дека...