Ознака: атп листа

Тенисер 26 години се обидува да победи барем на еден меч

Додека имам сила и желба, ќе се обидувам. Не сакам да се откажам. Барам победа, само една, а потоа ќе се пензионирам, вели италијанскиот...

Надал со првото место на АТП-листата постави неколку рекорди

Рафаел Надал петти пат ќе заврши една година како светски тениски рекет број еден на листата на Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП), откако Новак...

Следува возбудлива трка за тениски број еден на крајот од годината

Се очекува за три недели да дојде до смена на врвот, Надал да го престигне Ѓоковиќ, но неизвесно е кој ќе биде најдобар на...

Ѓоковиќ 263 недели е на врвот на АТП-листата

Најдобар светски тенисер и по денешното рангирање останува Србинот Новак Ѓоковиќ. Тој веќе 263 недели не го испушта врвот на АТП-листата, додека веднаш зад...

Специјална формула ги раздвои Ѓоковиќ и Федерер до финалето

Прв носител ќе биде светскиот тениски рекет број 1, Ѓоковиќ, а втор Федерер, кој е трет на АТП-листата, но има повеќе поени од вториот...

Надал и натаму прв на АТП листата

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за 500 поени ја намали разликата во однос на лидерот Рафаел Надал на најновата АТП ранг листата објавена денеска. Шпанецот не...

Ѓоковиќ се врати во топ 10 на АТП листата

Овогодинешниот шампион на најстариот и најпрестижен Гренд слем турнир, Вимблдон - Новак Ѓоковиќ се врати во Топ 10 на АТП листата, правејќи скок за...