36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 16:51

Ознака: атомска бомба

Симулација ги покажува разорните ефекти од експлозијата на атомска бомба

Што би се случило ако нуклеарна бомба 100 пати поголема од онаа фрлена врз Хирошима погоди град со четири милиони жители? Тешко може да...

Американската одлука за фрлање на атомска бомба врз Хирошима предизвикува поделби...

Историчарите и воените лица имаат различни мислења за прашањето дали американското бомбардирање на Јапонија во 1945 година стави крај на Втората светска војна и...

Амониум нитрат со јачина на атомска бомба го срамни Бејрут со...

Стравотна експлозија во престолнината на Либан Подготвил: Дејан Србиновски Над 2.750 тони амониум нитрат експлодираа во магацин за пиротехника во пристаништето во главниот град на Либан,...

Хирошима ја одбележа 74-годишнината од нападот со атомска бомба

Хирошима денес ја одбележа 74-годишнината од нападот со атомска бомба врз тој град во 1945 година, кога загинаа повеќе од 140.000 луѓе. Градоначалникот Казуми Матсуи...

Одбележана 73-годишнината од атомското бомбардирање на Нагасаки

Во јапонскиот град Нагасаки денеска беше одбележана 73-годишнина откако американските сили фрлија атомска бомба врз градот и притоа загинаа над 74.000 луѓе. Американската авијација...

Хирошима одбележува 73 години од експлозијата на атомската бомба

Хирошима денеска одбележува 73 години од атомското бомбардирање, со тажна меморијална служба за жртвите, а јапонските власти повикаа на елиминација на нуклеарното оружје, во...

Ќе бев посреќен да излезев глуп

На моја голема жал, излегов во право. Не само што не дојде живот, не само што овие ги усовршија утките на претходните туку и...