Ознака: атмосфера

Неизвесна судбината на азиските монсуни

Речиси две третини од човештвото живее под големо влијание на монсуните, но тие веќе со децении полека го менуваат своето расположение. Ова го потврдија...

Маричиќ: Работиме на градење доверба и промена на атмосферата со Бугарија

Работните групи меѓу Македонија и Бугарија се мерки за градење на доверба и промена на атмосферата, во услови кога имавме силна наелектрилизираност изминатите години,...

Лоши вести за природата: атмосферата е наелектризирана

Глобалното затоплување доведува до зголемен број невремиња и грмежи - тие се појавуваат и онаму каде што порано никогаш ги немало. Ова е лоша...

Волшебната атмосфера на јапонските анимации онлајн

Љубителите на анимираните филмови на јапонското анимациско студио „Гибли“ сега може да ја почувствуваат волшебната атмосфера на музејот „Гибли“ во Митака, Токио, преку интернет....

Дупка со рекордна големина се отвора во озонската обвивка над Арктикот

Оваа ретка појава е резултат на ниски температури во атмосферата и се очекува да исчезне Дупката во озонскиот слој над Арктикот, според научниците, е резултат...

Новогодишната плејлиста зависи од атмосферата

За добра журка е пресудна музиката. Музиката го поставува целиот тон на забавата. Без разлика дали музиката нежно свири во заднина или имате подиум...

ОН: Рекордни вредности на стакленичките гасови во атмосферата

Количеството гасови кои ја задржуваат топлината во атмосферата достигна нов рекорд, информираше денеска Светската метеоролошка организација(СМО) во Женева. - Нема знаци за пресврт на овој...

Експлозиите од сојузничките бомби се чувствувале и во вселената

Бомбите кои сојузниците во Втората светска војна од авиони ги исфрлале врз цели во нацистичка Германија биле доволно силни за да го ослабнат јонизираниот...

Затегнато во Брисел, без еуфорија и во Македонија

Во атмосфера на затегнати односи меѓу земјите-членки, на првиот ден од самитот на НАТО во Брисел, Македонија ја очекува одлуката за поканата за членство,...

Кинеската вселенска станица „Тијангон-1“ изгоре во атмосферата над Тихиот океан

Кинеската вселенска станица „Тијангон-1“ влезе во земјината атмосфера и изгоре над јужниот дел на Тихиот Океан, соопштија кинеските власти. Модулот навлезе во атмосферата и во...