Ознака: атлетичар

Никола Миланоски – атлетичар и поет

Младиот Никола Миланоски од Кичево е и добар атлетичар и поет, зад себе има и неколку трки во Охрид и во Битола, каде што...

Сотир Гавриловски – заборавен но историски вреден атлетичар

Гавриловски беше најдобриот македонски атлетичар во втората половина од 60-тите и почетокот на 70-тите години од минатиот век. Беше републички рекордер на сите средни...

Фара шести пат победи на најголемата светска полумаратонска трка

Британскиот атлетичар Мо Фара (36) шести пат победи на „Големата трка на северот“ најголема полумаратонска трка во Велика Британија и во светот (годинава околу...

Македонија седма, Исланд прв на екипното ЕП во атлетика

На вториот ден најдобриот македонски атлетичар Јован Стојоски (21) постави нов македонски рекорд на 200 метри (21,35 сек.). Првопласираниот Исланд (430 бода), следната година ќе...

Ивановски на ЕП трча и по рекорд на 3.000 метри

Најдобриот македонски атлетичар Дарио Ивановски, единствениот претставник на 35. Европско првенство (ЕП) во сала во Глазгов (од денеска до недела), ќе настапи на денешната...

Исмаил Мачев, највисок дострел – четврти во светот

Како член на југословенската штафета на СП во Токио 1991 година за влакно беше испуштен бронзениот медал во пеколната конкуренција во штафетната трка 4x400...

Болт ја одби понудата на Валета од Малта

Легендарниот јамајски атлетичар Усеин Болт, кој почна да се занимава професионално со фудбал, ја одби понудата на фудбалскиот клуб Валета од Малта да потпише...

Деби на Болт во знакот на „неговите“ бројки

Славниот атлетичар одигра 19 минути во своето фудбалско деби, во дресот на австралискиот Централ кост маринерс Фудбалското деби во саботата, на најбрзиот човек во светот,...