Ознака: атлетика

Победа на Ивановски со нов државен рекорд

Тешката патека, по многу лоши временски услови во Тирана, Албанија, Ивановски ја истрча за 1:04,65 час АТЛЕТИКА - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ВО ПОЛУМАРАТОН Најдобриот македонски атлетичар, Дарио...

Ивановски нов балкански првак во полумаратон

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски постигна голем успех на Балканското првенство во полумаратон кое денеска се одржа во Тирана, освојувајќи го златниот медал. Ивановски до титулата балкански првак...

Стојоски единствен македонски претставник на СП во сала

Со таа трка ја завршувам зимската сезона, од која сум многу задоволен. Поставив нови државни рекорди на 400 и на 200 метри, што е...

Сребро за Ивановски со нов државен рекорд на 3.000 метри

Тој е првиот македонски атлетичар што истрчал 3.000 метри побрзо од осум минути. Ова беше 22. национален рекорд за 24-годишниот Ивановски во кариерата, а...

Нов рекорд на Трајковски во скок во далечина, се доближи и...

Тој прескокна 7,65 метри, за 32 сантиметри повеќе од претходниот македонски рекорд во негова сопственост, поставен пред две недели во Малме. Во трката на...

Гетлин се збогува од активното натпреварување

АТЛЕТИКА Американскиот атлетски спринтер Џастин Гетлин (40) објави дека дефинитивно се збогува од атлетиката. Кариерата на Американецот ја обележија и повеќе допинг-скандали, а ќе остане...

Од стартни блокови во атлетика до боб-санки

Не е изненадување што спортот како атлетиката може да отвори можности за други спортски кариери. Бургард лани во август настапи на ЛОИ, првпат тестираше...

Нов рекорд на Дарио Ивановски

Ивановски во трката во Белград, на 3.000 метри во сала, за повеќе од две секунди го собори речиси три години стариот рекорд остварен во...

Етиопјаните Таје и Арегави годината ја завршија со нови светски рекорди

АТЛЕТИКА - ТРКА НА 5.000 М ВО БАРСЕЛОНА Етиопјаните Ејегајеху Таје и Бериху Арегави ги соборија светските рекорди на пет километри на трката во...

Киплимо со нов светски рекорд во полумаратон

АТЛЕТИКА Џејкоб Киплимо (21) од Уганда постави нов светски рекорд во полумаратон (21,1 км) на отворено на трката во Лисабон, Португалија, со време од 57,31...