Ознака: атлетика

Светско првенство полно со шампиони

Од 43 индивидуални прваци од СП 2019, 37 ќе ги бранат титулите и во Орегон, а ќе се натпреваруваат вкупно 42 поединечни златни медалисти...

Маратонот ме исполнува со толку многу емоции на среќа, како да...

Маратонската трка секогаш е непредвидлива до крајот и зависи од повеќе фактори. Но таму одам со ставот дека треба да дадам сѐ од себе,...

Ален ќе комбинира атлетика со НФЛ

Атлетичарот од САД го истрча третиот најбрз резултат на 110 метри со пречки на сите времиња и ќе потпише тригодишен договор со НФЛ-тимот Филаделфија...

Ивановски се закити со сребро на Балканското првенство во атлетика

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски продолжи со успешните настапи на меѓународна сцена, освојувајќи го сребрениот медал на трката на 5.000 метри на Балканското првенство, кое...

Злато за Ивановски, бронза за Стојоски

АТЛЕТИКА - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ЗА МАЛИ ЗЕМЈИ НА МАЛТА Задоволен сум од настапот на Дарио и на Јован, секако дека покажуваат стабилна и напредувачка форма....

Трајковски го подобри македонскиот рекорд за 19 сантиметри

На митингот во Александрија (Грција), тој прескокна 7,60 метри АТЛЕТИКА – СКОК ВО ДАЛЕЧИНА Андреас Трајковски, член на атлетскиот клуб Работнички од Скопје, постави нов македонски...

Ивановски и Поп Арсова поставија нови државни рекорди

На 25-от роденден, Дарио Ивановски ја истрча делницата од 41,2 км за 2:18,12 часа, подобро за повеќе од три минути од неговиот стар државен...

Трајковски постави нов македонски рекорд во скок во далечина

Почетокот на годинашната сезона е повеќе од добар за македонските атлетичари, откако државни рекорди поставија Трајковски, Поп Арсова, Ивановски, Стојоски... АТЛЕТИКА - СО ПРЕСКОКНАТИ 7,41...

Нов државен рекорд на Ивановски на 10 км на пат

Ивановски годинава постави четири национални рекорди (лани дури 10), вкупно 24 во кариерата. Тој е рекордер на Македонија во девет дисциплини АТЛЕТИКА Најдобриот македонски атлетичар, Дарио...

Адријана Поп Арсова со државен рекорд на 10.000 метри

АТЛЕТИКА - КУП НА МАКЕДОНИЈА Таа ја заврши трката со време од 35:00,30 минути, што е речиси за една минута подобро од досегашниот, кој изнесуваше...