18.8 C
Skopje
28.9.2021 - 18:57

Ознака: атлетика

„Мислев дека повторно ќе го соборам и мислев дека нема да...

Секогаш постоеше чувството „не можам да верувам дека ми се случи ова“. Сега го ценам речиси повеќе отколку во тоа време. Бев во врвна...

Поп Арсова и Ивановски подготвени за нови рекорди

Адријана Поп Арсова и Дарио Ивановски, кој вторпат во кариерата ќе трча маратонска трка, според формата и постигнувањата годинава важат за фаворити за нови...

И годинава Скопскиот маратон со безбедносни протоколи

Како и лани, и годинашниот маратон ќе се одржи во услови на пандемија, што значи дека ќе биде организиран според сите безбедносни протоколи и...

Со уметничко дело одбележана 30-годишнината од светскиот рекорд на Пауел

Џиновското уметничко дело, кое е трајна инсталација, ги претставува полетувањето и точните височини и позиции на неговите патики, должината на историското патување на Пауел...

Јехуалау за 19 секунди го подобри светскиот рекорд во полумаратон

АТЛЕТИКА Етиопјанката Јалемзерф Јехуалау го собори светскиот рекорд за жени во полумаратон на настанот на брегот Антрим во Северна Ирска, пишува „Би-би-си“. Таа постигна време...

Томпсон-Хера е на дофат на 33 години стариот светски рекорд на...

АТЛЕТИКА Таа пред неколку дена ја истрча патеката за 10,54 секунди. Светскиот рекорд на Американката Грифит-Џојнер од 1988 година е 10,49 секунди. Следува митинг од...

Ворхолм со нов светски рекорд на 400 метри со пречки

Норвежанецот Карстен Ворхолм го освои златниот медал со нов светски рекорд, 45,94 секунди. Неговиот голем ривал, Американецот Раи Бенџамин го освои среброто (46,17), а...

Стојоски постигна личен рекорд на 400 метри

Македонскиот атлетичар Јован Стојоски постави нов личен рекорд со време од 46,81 секунди на трката на 400 метри на Летните олимписки игри во Токио. Стојоски...

Ивановски постави нов државен рекорд на 5.000 метри

АТЛЕТИКА - БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО Тој ја истрча делницата за 14:02,32 минути, со што го собори рекордот на Стевче Георгиевски (14:06,52) од 1982 година Дарио Ивановски продолжи...

Ивановски рекордерски на 3.000 метри

АТЛЕТИКА Дарио Ивановски постави нов македонски рекорд на 3.000 метри на екипното Европско првенство (ЕП) во атлетика, Трета лига, што се одржа во Лимасол, на...