Ознака: Атиџе

Атиџе ја сними „Чекор по чекор“ во дует со Васил Чамов

Атиџе Муратова, главната хероина на документарниот филм „Медена земја“, добитник на две номинации за „оскар“, деновиве е во Скопје, каде што во студиото „Сити...

„Медена земја“ и Атиџе наградени од критиката во САД

Документарниот филм „Медена земја“ освои две награди „избор на критиката за документарци“ во САД, кои беа доделени во Њујорк. На режисерите Тамара Котевска и...

Тишината беше прегласна во „Милениум“, се слушаше само животот на Атиџе

„Медена земја“ завчера ја имаше својата прва затворена проекција на големото платно во „Милениум“, кое беше мало за да ги собере сите емоции што...

Атиџе овозможи светска промоција на „Медена земја“

„Половина за мене, половина за тебе“, вели Атиџе кога го дели медот со пчелите. Таа е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа....