Ознака: атиџе муратова

Екипата на „Медена земја“ тврди дека Атиџе не е заборавена

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата коишто се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без никаква помош. Со тоа,...

Прекршеното правило ги задржа филмаџиите три години во „Медена земја“

Кога продуцентот Атанас Георгиев и режисерите на „Медена Земја“ Љубомир Стефанов и Тамара Котевска се вратија на местото каде што беше сниман нивниот документарен...

ФОТОВЕСТ: Атиџе ја сними песната „Покрај река Брегалница“

Атиџе Муратова од документарниот филм „Медена земја“ ја сними својата песна „Покрај река Брегалница“. За ова информираше на својот твитер-профил кинематографот Самир Љума, кој сподели...

Атиџе од Холивуд: Едвај чекам да се вратам дома кај пчелите

Хероината на македонскиот филм „Медена земја“, кој беше номиниран за „оскар“ во категоријата за најдобар документарец и најдобар интернационален филм, на денешната прес-конференција реализирана...

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена...

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе Муратова на доделувањето на...

Атиџе ќе сними две песни и ќе работи во општина Лозово

Атиџе Муратова, главната хероина од филмот „Медена земја“, денеска беше во општина Лозово, на средба со градоначалникот Ацо Велковски. Тој вети менување на покривот на...