Ознака: атина

Четири лица повредени во напад со нож утрово во Атина

Четири лица се повредени во напад со нож утрово во Атина. Грчката полиција го уапсила напаѓачот, кој самиот им се предал, јавуваат грчките медиуми. Нападот...

Меридијани

Париз - Франција и Германија предлагаат самит на Европската Унија со рускиот претседател Владимир Путин во обид за подобрување на односите, јавува новинската агенција...

Познат грчки новинар ликвидиран во Атина

Двајца вооружени мотоциклисти денеска го застрелаа познатиот грчки новинар Џорџ Караиваз, кој истражуваше криминал, соопшти полицијата, додавајќи дека тој бил убиен во близина на...

Убиство во ковид-болница во Атина, пациент бил исклучен од респиратор

Човек што се лекувал од Ковид-19 во атинска болница е уапсен под сомнение за убиство на друг пациент откога го исклучил од респиратор, соопшти...

Нереди на улиците во Атина: молотови коктели кон полицајците, еден тешко...

Грчки полицаец бил сериозно повреден вечерва за време на судир со демонстранти во Атина, кои излегле на улиците во знак на протест против полициското...

Во Атина воведен строг карантин

Од утрово, во шест часот стапија на сила нови поограничувачки мерки во областа Атика, поширокиот регион во Атина, што значи строг карантин во траење...

Судири во Атина, фрлени молотови коктели на полицијата

Помали судири се случија утрово во центарот на Атина, непосредно пред крајот на собирот на студенти, кога група непознати лица ја нападнале полицијата на...

Атина под опсада на полицијата по пресудата за Златна зора

Грчката престолнина е опкружена од силни полициски сили. Причината е пресудата против неонацистичката група Златна зора, која атинскиот суд ја прогласи за криминална. Златна зора...

Протест на средношколците во Атина – „Под маските имаме глас“

Во центарот на Атина утрово се одржа протест на средношколци. Нивните главни барања се спроведување на сите потребни мерки за безбедност на учениците и наставниците...

Заев на конференцијата во Атина: Заедно се соочуваме со истите предизвици...

Заедно се соочуваме со истите здравствени и економски предизвици, и само заедно можеме да ги надминеме, со поблиска соработка и со поголема солидарност. Затоа...