Ознака: атина

Медитеранските острови како отрови за односите Анкара – Атина

Во изминатиот период двете земји реагираа на нарушување на воздушниот простор над источниот дел од Медитеранот, а во фокусот е територијалниот спор за групата...

Атина „излегува“ од 12-годишната должничка криза

Грција Грција повеќе не е „црната овца“ во Европа, туку е кредибилен партнер, држава што учествува во создавањето случувања, вели грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во...

Од Зоолошката градина во Атина побегнале 32 птици од загрозени видови

Снежната бура која на почетокот на неделата ја зафати Атина, не ја заобиколи ниту Зоолошката градина која претрпе материјална штета, при што побегнале 32...

Марко Бислимоски реизбран за претседател на Бордот на регулатори

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски, е реизбран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Board...

Уште колку пати Атина ќе нѐ преименува

Во Преспанскиот договор изречно е наведено и предвидено дека сите производи и продукти што се однесуваат за нашата земја ќе се означуваат со акронимите...

Законодавните домови да се заложат за мерки за безбедна и здрава...

Од Атина упатен повик Европската конференција на претседатели на парламенти која се одржува во Атина на 21 и 22 октомври, во организација на грчкиот парламент...

Атина и Вашингтон со засилено воено партнерство

Грција и САД вчера, во Вашингтон, требаше да го одржат третиот круг од стратегискиот дијалог меѓу двете земји, а ќе го потпишат и вториот...

Пендаровски од Мицотакис побарал поддршка за деблокада на македонските евроинтеграции

Претседателот Стево Пендаровски, за време на официјалната посета на Грција, денеска во Атина одржа прес-конференција за претставниците на македонските медиуми. По средбите со претседателката, Катерина...

Пендаровски ќе се сретне со Сакеларопулу, Мицотакис и со Бакојанис

Претседателот Стево Пендаровски во вторник и среда, ќе престојува во дводневна официјална посета на Грција. Во вторник, Пендаровски во претседателската палата во Атина, на официјална...

Владите во регионот мора да продолжат со инвестициите во енергетскиот сектор

Само преку одговорно менаџирање со енергетските капацитети, сложените состојби на пазарот може да се амортизираат, ова го порача претседателот на Регулаторната комисија за енергетика...