Ознака: атентат

Јапонија му оддава почит на Абе и трага по одговори за...

Голем број луѓе пристигнуваат во храмот во Токио за да му оддадат почит на некогашниот јапонски премиер Шинѕо Абе, чие убиство ја засени изборната...

Осомничениот убиец на Абе дејствувал од омраза кон „Сектата на Месечината“?

Човекот обвинет за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе ѝ кажал на полицијата дека се обидел да направи бомба, објавија јапонски медиуми повикувајќи...

Имаше пропусти во обезбедувањето на Шинѕо Абе, призна полицијата

Имаше пропусти во обезбедувањето на поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе, кој беше убиен за време на предизборен митинг, изјави денеска началникот на локалната полиција...

Истрелот што го усмрти Абе ја потсети Јапонија на далечното политичко...

Поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе (67) почина откако беше застрелан за време на предизборен митинг во Нара, објавуваат светските медиуми. Станува збор за првиот атентат...

Осомничениот за атентатот врз Абе го открил мотивот: Нишанев за да...

Осомничениот за атентатот на Шинѕо Абе ѝ кажал на полицијата дека е незадоволен од поранешниот јапонски премиер и оти „нишанел за да убие“, пренесува...

Во Шинѕо Абе пукал поранешен припадник на јапонската морнарица

Премиерот на Јапонија Фумио Кишида го осуди нападот врз поранешниот претседател на владата Шинѕо Абе. Кишида наведе дека Абе е во „сериозна состојба“ откако денеска...

Поранешниот јапонски премиер Шинѕо Абе застрелан за време на предизборен говор

Поранешниот премиер на Јапонија, Шинѕо Абе е застрелан додека држел говор за време на предизборна кампања во градот Нар. Врз Абе се истрелани два куршума,...

Припадници на групата „Вагнер“ се обиделе да ги убијат украинскиот претседател...

Советник на украинскиот министер за одбрана, Маркијан Лубкиевски, изјави за Си-Ен-Ен дека озлогласената руска воена група „Вагнер“ била вмешана во наводен заговор за атентат...

Вучиќ бил цел на водачот Кавачкиот клан, атентатот бил подготвен за...

Според „Европол“ Министерот за внатрешни работи на Србија Александар Вулин денеска изјави дека претседателот Александар Вучиќ бил политичка цел на водачот на црногорскиот Кавачки клан...

Претседателот и седумте осомничени – заканите со атентат ја поделија Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ неодамна откри дека земја од ЕУ доставила сознанија до Србија оти седум лица од различни држави се наоѓаат на листата...