Ознака: атентат

Бугарија тргна по атентаторите од тајната Единица 29155

Бугарското обвинителство поднесе обвиненија против тројца руски шпиони за кои се тврди дека биле дел од тајната Единица 29155 осомничена за атентатот врз истакнат...

Ирански поглед по атентатот на Сулејмани

Да се надеваме дека Техеран по убиството на генералот ќе се задоволи со симболична одмазда, наместо со целосна ескалација, а САД ќе дејствуваат претпазливо...

Како Трамп одлучи да го ликвидира Сулејмани?

Атентатот на озлогласениот ирански генерал бил планиран со месеци Неколку часа пред американската војска да испрати дрон за да убие еден од најбараните луѓе на...

Средниот Исток на работ на војна по ликвидацијата на иранскиот генерал?

Ирачката државна телевизија објави дека иранскиот генерал Касем Сулејмани, шеф на Иранската револуционерна гарда и архитект на регионалниот безбедносен апарат, е убиен во бомбашки...

Неуспешните атентати во Бугарија ја разоткрија тајната Единица 29155?

Членовите на тајната Единица 29155 со години извршуваа операции без сознание на западните безбедносни структури за нивните активности, но нападот врз трговец со оружје...

Атентатот врз Мане Мачков, автентично сведоштво од Кочо Битољану

Трагајќи по богатата историја на Скопје, во неговиот дом во Црниче, во 2013 година, ја имав ретката можност да го запознаам Кочо Битољану, човекот...

На местото на атентатот се наоѓала семејната куќа на Глигорови

За жал, хотелот „Бристол“ подолг временски период веќе не е во функција и е затворен. На старите фотографии од хотелот, оние од пред војната,...

Атентатот врз Киро Глигоров останува неразјаснет и по 24 години

Пред 24 години на 3 октомври беше извршен атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, кој го преживеа со тешки повреди во...

Во Берлин одбележана 75-годишнината од неуспешниот атентат врз Хитлер

Германија денеска, на 75-годишнината од неуспешниот атентат врз Адолф Хитлер, во Берлин им оддаде признание на заговорниците, а канцеларката Ангела Меркел рече дека има...

Мистеријата за атентатот на Глигоров ќе се решава на суд

По повеќе од 23 години од обидoт за атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, продолжува мистеријата околу нарачателите, организаторите и извршителите...