Ознака: астра зенека

„Астра зенека“ го возвраќа ударот

Фармацевтската компанија „Астра зенека“ ѝ се спротивстави на Европската Унија по прашањето на вакцинацијата, реагирајќи на заканите за нејзиниот бизнис. „Астра зенека“ порача дека...

Италија се закани со правни мерки против „Фајзер“ и „Астра зенека“

Италија ќе преземе законски мерки против компаниите „Фајзер“ и „АстраЗенека“ поради доцнење во испораката на вакцините, предупреди министерот за надворешни работи, Луиџи ди Мајо. Тој...

„Астра зенека“ ја намалува испораката на вакцини за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото. До намалување на испораката на...

Бугарија е дел од „штедливата група“ и надежите ги полага во...

ЕУрактив известува за бугарската стратегија за вакцинација Бугарската стратегија за вакцинација се чини дека се заснова врз новата вакцина на „Астра зенека“, во однос на...

Велика Британија ја одобри вакцината на Оксфорд и „Астра зенека“

Велика Британија ја одобри вакцината против коронавирус, изработена од универзитетот Оксфорд и „Астра зенека“. Велика Британија е прва земја што ја одобри оваа вакцина досега,...

Вакцината на „Астра зенека“ ефикасна и против новиот вид на коронавирус

Британскиот производител на лекови „АстраЗенека“ соопшти дека нивната вакцина против ковид-19 треба да биде ефикасна против новиот вид на коронавирус, додавајќи дека во тек...

„Астра зенека“ заплеткана во виорот на процентите и неодговорените прашања

Фармацевтската компанија „Астра зенека“ се противи на прашањата за квалитетот на тестирањето на вакцината против ковид-19, кои ги поставуваат експертите, пишува „Политико“. Гласноговорник на...