17.8 C
Skopje
28.9.2021 - 3:47

Ознака: астра зенека

Секоја држава самостојно ќе одлучува за примената на „Астра зенека“

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача секоја земја сама да одлучи како ќе го третира нивниот заклучок дека по приемот на вакцината „Астра зенека“...

Австралијците бараат од ЕУ да им ги испорача нарачаните вакцини

Австралија денес објави дека ќе побара од ЕУ да ѝ испорача повеќе од три милиони дози вакцина против коронавирус на „Астра зенека“. ЕУ вчера демантираше...

Од ставот на ЕМА ќе зависи ревакцинацијата на Македонците кои се...

Европската медицинска агенција (ЕМА) закажала состанок на бордот меѓу 6 и 9 април на кој се очекува да се донесе став по различните препораки...

Во Холандија прекината вакцинацијата со „Астра зенека“ на лица помлади од...

Властите во Холандија денес ја прекинаа вакцинацијата со вакцината на „Астра зенека“ на лица помлади од 60 години, по смртта на една жена откако...

Започна вакцинацијата на повозрасните граѓани во Прилеп

Вакцинацијата против ковид-19 со вакцината на „Астра Зенека“ на лица над 77 години започна денеска и во Здравствениот дом во Прилеп. - Одвај дочекав да...

Филипче: Не е потребна дополнителна терапија на оние што се вакцинираа...

Граѓаните што примиле прва доза од вакцината на „Астра зенека“ во Србија нема потреба да земаат дополнителна терапија, рече денес министерот за здравство, Венко...

Во болница 28-годишна девојка поради тромбоцитна реакција по примена вакцина на...

Од вчера на болничко лекување по компликации кои се појавиле откако била вакцинирана со вакцината на „Астра зенека“ е 28-годишна девојка. Министерот за здравство,...

Почнува вакцинацијата со „Астра зенека“ во Македонија

Утрово почна вакцинацијата со вакцината на „Астра зенека“ на лица над 77-годишна возраст во Македонија. Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека досега се...

Вакцинираните да внимаваат, потребнo e време за да се создаде имунитет

Сите граѓани кои веќе ја примиле првата доза на вакцината на „Астра Зенека“ и оние кои следните денови ќе се вакцинираат, треба да знаат...

САД ѝ честитаа на Македонија за пристигнувањето на 24.000 дози од...

САД ѝ честита на Македонија за пристигнувањето на 24.000 дози од вакцината од „Астра зенека“. Оваа пратка, велат од УСАИД, е прва од неколкуте во...