3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 4:04

Ознака: астра зенека

Тужбата на ЕУ нема магично да создаде повеќе вакцини

Европската комисија бара повеќе дози вакцини од „Астра зенека“, но и одмазда, објавува „Политико“. Спорот ескалираше неделава кога ЕУ ја „одвлечка“ „Астра зенека“ на суд...

Договорот на ЕУ со „Астра зенека“ е „без заби“?

Европската комисија не ги послушала предупредувањата Белгија предвреме била предупредена дека договорот на Европската Унија со „Астра зенека“ не вклучува конкретни казни и последици доколку...

САД ќе донираат 60 милиони вакцини на „Астра зенека“

САД ќе им дадат на другите земји 60 милиони дози вакцина против ковид-19 на „Астра зенека“, соопшти Белата куќа, критикувана досега поради одбивањето да...

„Астра зенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија

Компанијата „Астра зенека“ ги отфрли обвинувањата на Европската комисија дека не го почитува договорот за испорака на вакцини, наведувајќи дека оваа правна постапка нема...

Истокот ита за да дојде до вакцините кои Западот нема намера...

Додека земјите од Западна Европа воведуваат ограничувања при вакцинацијата со „Астра зенека“ поради претпазливост, Украина ги предводи државите од Источна Европа кои се обидуваат...

Меркел објави потврда дека ја примила вакцината на „Астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја објави потврдата дека примила вакцина против коронавирус. - Се радувам што денес ја добив првата доза на вакцината на „Астра...

Жена во Австралија почина откако била вакцинирана со „Астра зенека“

Австралиските власти денес го објавија првиот смртен случај во земјата по вакцинирањето со „Астра зенека“. Регулаторната агенција соопшти дека 48-годишната жена добила згрутчување на крвта...

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се најде во слична ситуација како...

Вакцинацијата со вакцината на „Џонсон и Џонсон“ беше привремено стопирана во САД поради згрутчување на крвта кај шест лица. Добрата вест дека вакцината на...

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и...

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и превенција на болести (КДЦА), соопшти...

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини против ковид-19 до средината...