Ознака: астра зенека

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ ефикасни против омикрон

Три дози од вакцината на „Астра зенека“ се ефикасни против омикрон-варијантата на коронавирус, соопшти денеска фармацевтската компанија повикувајќи се на податоци од лабораториска студија...

Откриен предизвикувачот на ретките крвни згрутчувања по вакцинирањето со „Астра Зенека“

Аденовирусот има исклучително негативна површина, а тромбоцитниот фактор е исклучително позитивен, па заемно многу добро се вклопуваат Комбиниран тим научници од двете страни на Атлантикот на прагот...

Сите се фокусираат на антителата, но одговорот на Т-клетките останува важен

Извршниот директор на „Астра зенека“ порачува Зголеменото ниво на Т-клетки би можело да им понуди подобра имунолошка слика и поголема заштита од вирусот на оние...

Европската комисија и „Астра зенека“ постигнаа договор за преостанатите вакцини

Европската комисија и „Астра зенека“ денеска објавија дека постигнале договор за испорака на преостанатите дози вакцини против ковид-19. Ова го заврши тековниот судски спор откако...

Се крати рокот за ревакцина со „Астра зенека“

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека рокот за ревакцина со втората доза на „Астра зенека“, од сегашните 12, се крати на шест недели. Филипче...

Данска ни донира 250.000 дози од „Астра зенека“

Данската Влада намени еден милион дози вакцини (по 250.000 дози) како донација за Албанија, Босна и Херцеговина, Косово и за Македонија. Во моменталната епидемиолошка ситуација,...

Се очекува пристигнувањето на 10 илјади вакцини „Астра зенека“ од Хрватска

Десет илјади вакцини на „Астразенека“ денеска ќе стигнат во земјава како донација од Хрватска, а во текот на наредната недела се очекува да стигнат...

И Европската комисија сита и милионите на „Астра зенека“ на број

Пресудата во судскиот спор ги задоволи двете страни Белгискиот суд го изведе навидум невозможното, овозможувајќи им задоволство и на Европската комисија и на „Астра зенека“...

ЕМА: Имаме 415 случаи на згрутчување на крвта по вакцинација

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска објави дека добила извештаи за 415 можни случаи на згрутчување на крвта со низок тромбоцит во рамките на...

Погрешната интерпретација внесе забуна околу ставот на ЕМА за вакцината на...

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови (ЕМА), рече дека вакцината „Астра зенека“ има далеку поголема корист од...