13.8 C
Skopje
21.9.2021 - 7:21

Ознака: „АстраЗенека“

ЕМА доби барање за одобрување на вакцината на „АстраЗенека“ и „Оксфорд“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека добила барање за одобрување на вакцината против коронавирус на „Астра зенека“ и „Оксфорд“, прецизирајќи дека одлуката може...

„Астра зенека“ ја има победничката формула против коронавирусот

Паскал Сориот, директорот на компанијата „Астра зенека“, која развива вакцина за коронавирусот, и се очекува да биде одобрена од властите на Велика Британија неделава,...

„АстраЗенека“ во соработка со Русија ќе работи на комбинирање на вакцините

Британската компанија „АстраЗенека“ објави дека ќе почне соработка со рускиот Институт „Гамалеја“ со цел да се утврди дали нивните вакцини против Ковид-19 може успешно...

Директорот на „АстраЗенека“: Вакцината бара дополнителна студија

Вакцината против ковид-19 развиена од британската лабораторија „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд, бара понатамошно истражување, рече извршниот директор на „АстраЗенека“ по критиките за објавените...

Производствената грешка на „Астра зенека“ ги засени резултатите на вакцината

„Астра зенека“ и Универзитетот „Оксфорд“ завчера признаа грешка во дозирањето за време на производството, што покрена низа прашања во врска со ефикасноста на нивната...

Во САД проширена истрагата за безбедноста на вакцината против ковид-19 на...

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) ја прошири истрагата за сериозно заболување во студијата за вакцината против ковид-19 на „АстраЗенека“ и ќе...

Фалењето со „специјалниот датум“ за вакцината e заедничка стратегија на „Фајзер“...

Во речиси сите интервјуа и разговори со инвеститори, извршниот директор на „Фајзер“ честопати го споменуваше октомври, фалејќи се дека одговорот за вакцина против ковид-19...

Прекинот на тестирањето на вакцината на „АстраЗенека“ отвори прашања, но не...

Фармацевтскиот гигант „АстраЗенека“ завчера привремено го прекина испитувањето на експерименталната вакцина против ковид-19 што се развива со Универзитетот во Оксфорд, поради несакан ефект кај...

Како да создадам вакцина против ковид-19 додека ги чувам децата?

Британскиот производител на лекови „АстраЗенека“ со години се подготвуваше за ситуација каква што е ковид-пандемијата. Но, компанијата се соочи со потешкотии на кои не...