16.8 C
Skopje
23.9.2021 - 13:05

Ознака: „АстраЗенека“

Филипче: В недела пристигнуваат 24.000 вакцини од „Астра зенека“

Оваа недела, 28 март, во 7.55 часот, во Скопје пристига првата пратка од 24.000 вакцини на „Астра зенека“ преку системот „Ковакс“, најави министерот за...

Откриени 29 милиони вакцини на „Астразенека“ во фабрика во Италија

„Астразенека“ објави дека во фабрика во Италија се пронајдени 29 милиони дози вакцини наменети за Европската Унија и за донации во посиромашните земји преку...

Европската агенција за лекови: Вакцината на „Астразенека“ е безбедна

Европската агенција за лекови (ЕМА) попладнево потврди дека вакцината на „Астразенека“ е безбедна и ефикасна против коронавирусот. Како што беше посочено на прес-конференцијата, таа вакцина...

Јанша бара објавување на договорот меѓу Европската комисија и „Астразенека“

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша, изјави дека договорот на Европската комисија со „Астразенека“ треба да стане јавен за да се види кој е одговорен...

Борис Џонсон вели дека наскоро ќе прими вакцина од „Астразенека“

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон откри дека наскоро ќе прими вакцина од „Астразенека“, и покрај загриженоста што владее низ цела Европа околу извештаите...

Шведска ја прекина вакцинацијата со „Астразенека“ и го насочи интересот кон...

Шведска и Кипар објавија дека привремено ја запираат вакцинацијата против ковид-19 со вакцината на „Астразенека“, додека експертите предупредуваат дека одлуката може да биде „катастрофа“. -...

ЕМА: Придобивките од „Астразенека“ се поголеми од ризиците

Европската агенција за лекови (ЕМА) соопшти дека додека се спроведува истрагата за можните несакани ефекти на вакцината „Астразенека“, останува на ставот оти придобивките од...

Германија, Франција и Италија ја стопираат вакцинацијата со „Астразенека“

Германија, Франција и Италија се приклучија на листата на земји кои засега нема да ја употребуваат вакцината на „Астразенека“. Германската влада соопшти дека прекинува со...

СЗО ги анализира извештаите поврзани со „Астра зенека“

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека ги анализира извештаите поврзани со вакцината на „Астра зенека“ против ковид-19, но засега нема докази дека некои здравствени...

Наставници од словенечко училиште со несакани ефекти по вакцинација со „Астразенека“

Во Основното училиште „Миха Пинтар Толедо“ во Велење, Словенија, кај голем број вакцинирани наставници се појавиле тешки несакани ефекти, а наставата беше откажана денес. Поради...