28.8 C
Skopje
26.9.2021 - 20:52

Ознака: „АстраЗенека“

Во Шведска секој ден се фрлаат стотици дози од „Астразенека“

Стотици дози од вакцината на „Астразенека“ против ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да се вакцинираат со неа, изјави...

Норвешка ја одложи одлуката за вакцината на „Астразенека“

На Норвешка ѝ треба повеќе време да процени дали да продолжи да ја користи вакцината на „Астразенека“ или да ја исклучи од програмата за...

Четири лица починаа по примањето на вакцината на „Астразенека“ во Италија

Четири лица во Италија починаа од ретки тромби, откако беа вакцинирани со вакцината на „Астразенека“, се вели во извештајот на националната фармацевтска агенција АИФА...

Чешка се понуди да ги купи вакцините на „Астразенека“ од кои...

Чешка се понуди да ги откупи од Данска останатите дози од вакцината „Астразенека“, откако тие одлучија целосно да ја прекинат употребата на оваа вакцина. -...

Фаучи: Вакцината на „Астразенека“ е добра ако се решат сомневањата

Главниот епидемиолог на САД, Ентони Фаучи, изјави дека вакцината против ковид-19 на „Астразенека“ има добра ефикасност, но дека треба да се решат сомнежите за...

Словенија дозволи вакцини од „Астразенека“ да примаат сите освен хронично болните

Словенија ги укинува ограничувањата за вакцината на „Астразенека“, така што во иднина со неа ќе можат да се имунизираат сите, без оглед на возраста...

Британија: Вакцината на „Астра зенека“ да не им се дава на...

Британскиот мешовит комитет за вакцинација и имунизација им препорача на британските власти вакцината на „Астра зенека“ против ковид-19 да не им се дава на...

Седум луѓе во Британија добиле згрутчување на крвта по примање на...

Откако 18 милиони луѓе во Велика Британија се вакцинираа со „Астразенека“, британските регулатори утврдиле дека од згрутчување на кртвта по вакцинацијата починале седум лица,...

Во Британија пријавени 30 случаи на згрутчување на крвта по вакцина...

Регулаторот на Велика Британија соопшти дека досега се идентификувани 30 случаи на згрутчување на крвта по примени 18 милиони дози на „Астразенека“, или 25...

ЕУ бара од Индија 10 милиони вакцини на „Астразенека“

ЕУ побарала дозвола од Индија да купи 10 милиони дози вакцини на „Астразенека“ од индискиот „Серумс институт“, изјави претставник на индиската влада. - Амбасадор на...