36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 18:56

Ознака: „АстраЗенека“

Грција ѝ донираше на Албанија 100.000 дози вакцина „Астразенека“

Во Институтот за јавно здравје во Тирана попладнево пристигнаа 100.000 дози вакцини „Астразенека“, донација од Република Грција, соопшти министерката за здравство и социјална заштита,...

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 вакцини од „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини „Астразенека“ од Грција. - Денеска од нашите пријатели...

ЕМА: „Астра зенека“ да не се дава на лица постари од...

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека треба да се избегнува вакцината „Астра зенека“  за лица над 60 години, поради стравувања од ретка појава...

Хрватска ѝ донира 10.000 вакцини од „Астра зенека“ на Црна Гора

Црногорските здравствени власти добија донација од 10.000 дози од вакцината на „Астра зенека“ од Хрватска. Амбасадорот Томислав Павковиќ рече дека тоа е израз на солидарност...

Норвешка ја повлече вакцината на „Астразенека“ од употреба

Норвешка ја повлече вакцината на „Астразенека“ од својата програма за вакцинирање против ковид-19, објави премиерката Ерна Солберг. Таа рече дека одлуката е заснована на препораки...

В петок пристигаат 38.400 вакцини на „Астразенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче на својата фејсбук-страница ја сподели веста дека на 14 мај во Македонија ќе стигне втората пратка вакцини преку „ковакс“...

Помладите Британци ќе можат да примат друга вакцина наместо на „Астразенека“

Повеќето возрасни лица на возраст под 40 години во Велика Британија ќе можат да примат друга вакцина доколку ја примат првата доза на „Астразенека“,...

Eвропската комисија поведе правна постапка против „Астразенека“

Европската комисија денеска објави дека повела правна постапка против „Астразенека“ за непочитување на договорот за испорака на вакцини против ковид-19 и поради недостиг на...

ЕУ нема да купува дополнителни 100 милиони дози од „Астразенека“

Европската комисија нема да купува 100 милиони дополнителни вакцини против ковид-19 на „Астразенека“, како што претходно беше договорено. Портпаролот на ЕК на прес-конференција рече дека...

Во Шведска секој ден се фрлаат стотици дози од „Астразенека“

Стотици дози од вакцината на „Астразенека“ против ковид-19 се фрлаат секој ден во Стокхолм затоа што жителите одбиваат да се вакцинираат со неа, изјави...